Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vrchol vojenské techniky? Velká Británie testuje vražedný laser na ničení dronů

Jakub Fišer 11.11.2022

Armáda Velké Británie začala testovat fungl novou technologii speciálního laseru, který dokáže sestřelit dron paprskem přesným na pár centimetrů. Může jít o účinnou zbraň nejen proti sebevražedným dronům, které na Ukrajině používá Ruská federace.

Kapitoly článku

Válka na Ukrajině je velkým tématem pro všechny evropské armády. Je nutné zaměřit se na vyzbrojení vlastní země, respektive armády NATO. Velká spousta evropských gigantů však také podporuje dodávkami zbraní ukrajinskou armádu, která si zatím v konfliktu s ruskými okupanty stojí výborně a Rusy vyhání z jihovýchodní části ukrajinského území.

Británie ukázala DragonFire

Na to konto oznámilo Ministerstvo obrany Velké Británie, že testuje zbrusu novou smrtící zbraň. Jde o metač laserových paprsků DragonFire. Zařízení pochází z rodiny elektromagnetických zbraní, konkrétně LDEW, neboli laserové zbraně se směrovanou energií. S lehkou nadsázkou lze říci, že do tohoto segmentu by spadaly i pulsní pušky známé ze sci-fi popkultury.

Ministr obrany připustil extrémní přesnost a tedy i účinnost laseru DragonFire. Zbraň prý dokáže zasáhnout cíl o velikosti mince pohybující se rychlostí světla na vzdálenost několika málo kilometrů. Jestli vám tohle nezní jako skutečné sci-fi, tak potom co už.

“Laserové zbraně se směrovanou energií mají potenciál zajistit nižší náklady, nižší logistickou zátěž a vyšší účinnost ve srovnání s jinými zbraňovými systémy – tato technologie by mohla mít obrovský vliv na budoucnost obranných operací,” zní v prohlášení mluvčího britského ministerstva obrany. A dodal: “Zkouška prokázala výkonnost samotného laseru – výsledek ukazuje, že Spojené království disponuje světovou špičkou v technologiích spojených se systémy laserových zbraní se směrovanou energií (LDEW).”

| Zdroj: Dstl / YouTube

Zbraň proti dronům

Armáda Spojeného království se nijak netají tím, že právě laser DragonFire by mohl být díky své přesnosti, rychlosti a účinnosti ideální zbraní proti naváděným bezpilotním dronům, relativně novému druhu vojenské techniky, proti kterému zatím neexistuje účinná obrana.

Právě drony aktuálně dodává ruské armádě ta íránská. Té ukrajinské v tomto ohledu v minulosti pomáhala turecká armáda s jejími drony Bayraktar. Drtivou většinu dronů Bayraktar TB2 vyrobených v roce 2022 tak Turecko prodalo na Ukrajinu. Dle oficiálních informací ukrajinská armáda 20 kusů již vlastnila, 74 si jich objednala a několik málo kusů obdržela od Litvy darem.

Bezpilotní drony Bayraktar však mají i stinnou stránku. Na podzim 2020 je totiž používala ázerbájdžánská armáda pro ostřelování plošiny Náhorní Karabach, kde de facto stále bojuje proti utlačovanému arménskému obyvatelstvu.

Zdroj: Wikipedia, Daily Star


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud