Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Využije ho snad každý uživatel Windows: co dělá komprimační program PeaZip lépe než konkurence

Jiří Palyza 21.12.2022

Komprimační nástroje patří do každého počítače, ale standardní řešení často postrádají komfort. Pokud potřebujete rozbalovat formáty ZIP nebo RAR, vyplatí se kromě programů 7-Zip a WinRAR sledovat také čerstvě aktualizovaný PeaZip.

Kapitoly článku

Co mají společného soubory ZIP, DEB, RAR, 7Z a TAR.GZ? Všechny tyto typy souborů jsou komprimované archivy, které pro přístup k obsahu musíme nejprve rozbalit. To umí mnoho programů, včetně klasických WinRAR a 7-Zip, ale ne všechny tyto nástroje si poradí s každým formátem.

Opensourcový software PeaZip není na trhu novinkou, je známý už přibližně 15 let. Podporuje 218 různých formátů souborů a nabízí mnoho dalších funkcí. Pokud jste program ještě nikdy nevyzkoušeli, je nyní vhodný okamžik.

PeaZip je nyní k dispozici ve verzi 9.0. Aktualizace přináší především změny uvnitř programu:

– došlo ke zvýšení výkonu za současného snížení paměťových nároků,
– úpravami prošlo také uživatelské rozhraní,
– rozšířena je podpora méně často používaných typů komprimace a vývojáři také přidali nové možnosti pro archivy.

Všechny detailní změny jsou podrobně popsány ve změnovém dokumentu programu.

PeaZip 9: co vše nová verze komprimačního programu dokáže

peazip

Program také provádí analýzu souborů a v případě potřeby je dokáže nenávratně odstranit. | Zdroj: PeaZip

Instalace PeaZipu nebo spuštění jeho přenosné verze vyvolá nepříjemnou varovnou zprávu programu Windows Defender. Nenechte se tím vyvést z míry, je to jen proto, že software nemá digitální podpis. Komprimační program můžete i přesto bez obav používat.

Pomocí PeaZipu můžete otevřít a prohledávat zabalené archivy, a samozřejmě je stisknutím tlačítka rozbalit. To vše funguje v prostředí přehledného rozhraní nebo přes zástupce v kontextové nabídce Průzkumníka. Pokud jste obdrželi archivní soubor, který nelze rozbalit pomocí vestavěných nástrojů systému Windows, PeaZip váš problém téměř jistě vyřeší. Otevírá i méně časté archivy, jako je DEB nebo PAQ, ale samozřejmě i běžné formáty, jako je ZIP, 7ZIP, RAR nebo ISO.

Pomocí aplikace PeaZip můžete samozřejmě snadno vytvářet i vlastní archivy. Pokud chcete mít jistotu, můžete kromě obvyklého hesla vytvořit i soubor s klíčem – bez něj nepůjde archiv rozbalit. Nástroj podporuje různé skiny a lze jej vizuálně přizpůsobit individuálním přáním, například barvou a průhledností uživatelského rozhraní.

Pomocí programu PeaZip můžete archivy analyzovat, opravovat poškozené soubory ARC nebo RAR, prověřovat kontrolní součty nebo soubory bezpečně mazat. Tvůrci program také otestovali benchmarkem. Pokud vás zajímá, jak to dopadlo z hlediska porovnání s WinRAR a 7-Zip, výsledky jsou k dispozici.

Zdroj: PeaZip change logPeazip.github.io


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud