Závislost na chytrých telefonech se v posledních letech stále častěji cituje především v souvislosti s nadměrným používání mobilních zařízení. Uživatelům často nedochází, že by mohli mobil nechat delší dobu bez povšimnutí a netrávit spoustu času bezvýznamným prohlížením, posouváním nebo poťukáváním prstem ve snaze mít neustále pod kontrolou, "co je nového". Důvody můžeme hledat na mnoha místech. Jedním z nich je tlak na výkon orientované společnosti a celospolečenský tlak vůbec, který velí být neustále online, být dosažitelný kdykoliv, kdekoliv. Dalším je stále častější návyk vybavovat mobilními zařízeními děti v co nejútlejším věku.
Realita je taková, že směs několika ovlivňujících faktorů lidi pravděpodobně změní na závislé na smartphonech. Ruku k dílu v tomto ohledu významně přikládají i vývojáři, kteří přesně vědí, jaké triky mohou použít, aby uživatele udrželi u zařízení co nejdéle.
Psychologické spouštěče zajišťují nepřetržité používání smartphonů
Aplikace sociálních sítí mohou být obzvlášť návykové.
Pokud na trhu nabízíte nějaký produkt a chcete ho co nejvíce prodat, obvykle se jej snažíte navrhnout tak, aby ho uživatelé mohli a chtěli co nejvíce používat. To je zvláště důležité v online světě financovaném reklamou, kde si ji uživatelé mohou prohlédnout velké množství. Z toho důvodu je vývojáři mobilních aplikací zkoušejí vytvářet co nejvíce chytlavé, aby dosáhli co největší intenzity využívání.
Aplikace sociálních sítí se často nepoužívají jen k udržení jinak spících kontaktů, ale pro mnoho uživatelů slouží i pro identifikaci sociální soudržnosti a příslušnosti k určité komunitě. To výrobci využívají znamenitě a zobrazují počty lajků a možnost reakcí na příspěvky na prominentních místech. Získání lajků pak spouští u uživatelů dopaminové efekty a díky tomu chtějí více a více publikovat.
Další oblíbenou technikou je tzv. "nekonečné skrolování". Na Facebooku, Instagramu a dalších platformách uživatelé mohou nekonečně posouvat okno doručovaných příspěvků (feed) a mají při tom pocit, že je toho stále dost k vidění, co by neměli opomenout. K tomu ještě existuje mechanizmus "pull-to-refresh", který při posouvání okna níže stále doplňuje nový obsah podobně jako hrací automat a uživatelé tak mají pocit, že je zde stále mnoho nového.
Příspěvky a odměny vždy přitahují zpět do aplikací
Neustálé odbíhání ke smartphonu může narušit vaše vztahy.
Kromě mechanizmů, které udržují uživatele v aplikaci co nejdéle, existuje také mnoho triků, jak je znovu a znovu přivést zpět do aplikace. Nejvýznamnější jsou oznámení, která se objevují ve formě push zpráv, bannerů a zvukových signálů na smartphonu. Někteří poskytovatelé aplikací dokonce pravidelně odesílají e-maily, aby zákazníky přivedli zpět k jejich produktu při nízkém využití.
Kromě toho některé aplikace používají formu grafických prvků pro zobrazení, kolik dnů v řadě byly použity a vytvářejí systém odměn pro stálé a aktivní uživatele. Dobrým příkladem je aplikace pro výuku jazyků s názvem Duolingo, která je známá zejména pro její otravná upozornění. Často se také stává, že se vytváří konkurence mezi uživateli aplikacemi, které integrují bodovací systém s výsledkovými tabulkami. Díky přirozené soutěživosti lidí se pak uživatelé snaží, aby příslušnou aplikaci používali co nejvíce.
Jak se zbavíte (závislosti na) smartphonu
Existuje mnoho malých tipů a triků, které vám mohou pomoci zbavit se smartphonu alespoň dočasně. Především je důležité myslet na to, k čemu zařízení skutečně potřebujete a vědomě si dávat v jeho používání přestávky. Pokud je pro vás představa kompletního digitálního detoxu po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů příliš extrémní, můžete hledat alespoň několik hodin denně, kdy mobil nemusí být nutně dosažitelný a zařízení lze nejlépe vypnout a nechat být. Může být také užitečné kontrolovat push oznámení a číst zprávy, aktualizace atd. pouze pokud si na to vyhradíte čas a ne si jimi neustále tříštit pozornost.