Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

WD My Cloud EX2 – osobní dvoudiskový cloud

Michal Bareš 04.03.2014

WD uvedl dvoudiskový NAS server My Cloud EX2 s maximální kapacitou 8 TB, RAID režimy 0,1 a JBOD, podporou mobilní aplikace WD My Cloud a možností provozu 24/7  

web-ex2-hero-higres-nahled

WD My Cloud EX2

Western Digital představil poslední chybějící model své řady NAS disků, tedy model se dvěma 3,5“ šachtami. Nový My Cloud EX2 je určen pro náročnější zákaníky než jednodiskový My Cloud a ve spolupráci s disky WD Red by podle výrobce měl zvládnout provoz v nepřetržitém režimu 24/7. Nepřetržitě lze sice provozovat i jednodiskový základní model, ale podle našich zkušeností v tomto režimu nevydrží při častějším přístupu několika uživatelů déle než dva roky, poté dojde k poškození elektroniky a složité obnově dat z disku, který nelze vyndat jinak než poškozením rámečku. Ale zpět k My Cloud EX2, který je úplně z jiného těsta.

Na první pohled se jedná o klasický dvoudiskový NAS pro 3,5“ disky, který je řízen uživatelským rozhraním zobrazovaným přes internetový prohlížeč a ke kterému dodává výrobce mobilní aplikaci pro smartphony, jejíž pomocí lze tento NAS používat jako univerzální cloudové úložiště. Aplikace posílá data přes server výrobce, takže internetový přístup odkudkoliv k NAS disku si mohou snadno zajistit i uživatelé bez veřejné IP adresy-

Možnosti nastavení pevných disků zahrnují konfigurace RAID 0, RAID 1, JBOD či nastavení disků do jednoho svazku (Spanning). Možnosti ochrany dat pak zahrnují zálohování pomocí nastavení RAID 1, přes USB úložiště, do vzdáleného cloudového úložiště či zálohování přes připojení LAN/WAN. Základní nastavení pro My Cloud EX2 je RAID 1, které zajišťuje ochranu dat od samého počátku, ale je snadné jej přenastavit do jiných modů ochrany dat. Zákazníci mohou využívat My Cloud EX2 pro centralizování a zálohování dat ze všech svých počítačů a notebooků na platformě PC za využití zálohovacího software WD SmartWare Pro, uživatelé počítačů Mac pak pomocí zálohovacího software Apple Time Machine.

My Cloud EX2 se bude prodávat jak v podobě prázdného rámečku (za necelých 6 000 Kč), tak s vloženými disky o kapacitě 4 TB (cca 9 000 Kč), 6 TB (cca 11 000 Kč) nebo 8 TB (cca 14 500 Kč). Pomocí USB 3.0 portů lze k NASu připojit i externí disky a zvýšit tak jeho kapacitu.

Pokud je My Cloud EX2 osazen disky, pak jsou to disky řady WD Red, které zajišťují spolehlivost v prostředí nepřetržitého provozu 24/7 a podporují technologii NASware 2.0, která vylepšuje spolehlivost disku a ochranu dat v případě přerušení napájení nebo jiné poruchy.

 

web-ex2-drive-red-higres-nahled

WD My Cloud EX2

Mobilní přístup k datům zajišťuje aplikace WD My Cloud, která umožňuje uživatelům s chytrými telefony se systémy iOS a Android prohlížet fotografie, streamovat video a sdílet, ukládat a třídit soubory. Aplikace usnadňuje sdílení dokumentů a spolupráci, dovoluje jednoduše odesílat složky a dokumenty emailem, sdílet složky jako odkazy, tisknout a otevírat dokumenty třetí stranou.  Aplikace WD My Cloud integruje hlavní cloudové služby, takže zákazník může snadno přemístit dokumenty a složky ze svých účtů u veřejných cloudových služeb jako jsou Dropbox, SkyDrive a Google Drive.

My Cloud EX2 zahrnuje možnosti pro pokročilou správu dat včetně integrovaného serveru, FTP serveru, zálohovacího serveru a P2P serveru pro stahování dat. Navíc, uživatelé mohou nahrávat a spouštět aplikace třetích stran, včetně aMule, Icecast, Joomla!, phpBB, phpMyAdmin, Transmission, SqueezeCenter a dalších.

Uživatelé mohou také streamovat video a fotografie na připojené televizní obrazovky, multimediální přehrávače, herní konsole a další zařízení podporující DLNA/UPnP pomocí serverových ovládačů Twonky 7.2, DLNA-certifikovaného 1.5 media serveru a iTunes. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme