Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows konečně bez povinných součástí: už brzy půjde snadno vymazat Edge a další aplikace, zahnízděné v systému

Jiří Palyza 16.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft poskytne uživatelům větší svobodu ve výběru aplikací, které budou chtít používat. Doposud neoddělitelné součásti Windows, jako například internetový prohlížeč Microsoft Edge, půjdou jednoduše odstranit.

Vývojáři Microsoftu usilovně pracují na zajištění souladu s nařízením zákona o digitálních trzích, který přijala Evropská komise a který je také známý pod zkratkou DMA. V kanálu předběžných verzí systémů Windows 10 a 11 se už v listopadu loňského roku objevily aktualizace, které věstí mnoho plánovaných změn.

Tyto změny budou k datu 6. března 2024 implementovány do systému Windows 10 verze 22H2 a Windows 11 verze 23H2.

Hlavní důraz je kladen na možnost odstranit některé předem instalované aplikace operačního systému Windows, které jsou doposud jeho nedílnou součástí. Týká se to uživatelů v regionu EU, kteří tak získají větší kontrolu nad operačním systémem a budou se moci zbavit programů, které do této chvíle odstranit nešlo. Jde například o internetový prohlížeč Microsoft Edge, asistentku Cortanu – pokud ji vůbec máte k dispozici, nebo aplikace Fotografie a Kamera.

Od 6. března 2024 by mělo být možné tyto softwarové komponenty z operačního systému zcela odstranit, a to prostřednictvím kontextové nabídky v Nastavení.

Uživatelé v EU mohou synchronizovat účet Microsoft se systémem Windows

Microsoft Edge
Všechny plánované změny mají význam pouze pro uživatele Windows z regionu EU. Souvisejí s aplikací nařízení DMA, které mimo jiné umožňuje uživatelům svobodnější výběr aplikací, se kterými chtějí pracovat.
Zdroj: Microsoft Edge

Plánované změny, které mají vstoupit v platnost na začátku března, se týkají pouze uživatelů v oblasti EU. Na jiných trzích se nebudou aplikovat.

Toto ale lze obejít. Znamená to přeinstalovat Windows a v průběhu počáteční konfigurace zvolit jako region některou ze zemí EU. To se pravděpodobně většiny našich uživatelů týkat nebude.

Odstraněné aplikace, které prozatím jsou nedílnou součástí Windows a vy byste si je po uvolnění změny odinstalovali, půjdou samozřejmě získat zpět. Najdete je v obchodu Microsoft Store, odkud si je můžete znovu instalovat.

Mohlo by vás zajímat

Uživatelé systému Windows v regionu EU budou mít dále možnost synchronizovat svůj Microsoft účet se systémem Windows. Pokud tak učiní, budou mít související data a nastavení ze systému Windows k dispozici na jiných windowsovských zařízení nebo v produktech Microsoftu, ke kterým se přihlašují.

Uživatelé si tak budou moci obnovit nastavení, aplikace a hesla z jiného počítače. Kromě toho lze připnuté aplikace a nastavení synchronizovat napříč zařízeními a vyhledávat soubory i aplikace.

Zdroj: Windows Latest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud