Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows už zase mění rozložení jedné ze základních součástí: tímhle ale víc uživatelů získá jen těžko

Jiří Palyza 15.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vývojáři Microsoftu opět laborují s novým rozvržením nabídky Start ve Windows 11. Podle náznaků v nejnovější beta verzi do ní půjde umístit widgety.

Kapitoly článku

V Redmondu si nedají chvíli pokoj a neustále musejí něco vymýšlet. Nejnovější změny se opět týkají nabídky Start. Poté, co nedávné umístění reklam do této výchozí komponenty systému vyvolalo nemalé pozdvižení, nyní se snad dočkáme uvolnění přeci jen praktičtější funkce.

V nabídce Start velmi pravděpodobně přibude oblast, ve které se budou zobrazovat malá aplikační okna – widgety. Microsoft ji prozatím nazývá "Start Companion" a má charakter plovoucího okna.

Microsoft testuje nabídku Start, která je rozšířena o widgety

Nabídka Start rozšířená o widgety v nové beta verzi Windows 11
V nové oblasti vedle nabídky Start ve Windows bude možné zobrazit interaktivní karty, jako jsou například widgety.
Zdroj: X / @thebookisclosed

V sestavení beta Windows 11 s číselným označením 26212 se v nabídce Start objevily nové prvky, které vývojáři prozatím nazvali "Start Companion" (společníci nabídky Start). Vývojáři se snaží využít novou dodatečnou oblast v nabídce Start k zobrazení dynamicky poskytovaného obsahu.

Novinka používá stejnou technologii "adaptivních karet", které se používají i při zobrazování widgetů na Hlavním panelu. Do této nové oblasti by tak mělo být možné umístit známé widgety, jako například přehled o počasí nebo trendy vývoje cen akcií, a zobrazit je přímo vedle otevřené nabídky Start.

Ve výchozím nastavení se přídavný panel připojuje vpravo vedle rozbalené nabídky Start, ale lze jej také přesunout na levou stranu nebo podle potřeb také vypnout.

Společníci nabídky Start: nabídka Windows 11 bude mnohem širší

Nabídka Start rozšířená o widgety v nové beta verzi Windows 11
Novou přidanou oblast pro umístění widgetů lze zobrazit po obou stranách základní nabídky Start.
Zdroj: X / @thebookisclosed

Rozšířená nabídka Start o dynamické karty trochu připomíná živé dlaždice, které už znáte z prostředí Windows 8 a 10. Pokud bude nová funkce zavedena způsobem, který je vidět v nejnovější beta verzi jedenáctek, mohla by být současná varianta widgetů v samostatné oblasti zbytečná.

Microsoft prozatím nové prvky "Start Companion" oficiálně neoznámil. Je proto možné, že může ještě dojít k jejich výrazné úpravě, nebo dokonce zrušení.

Zdroj: Windows Latest

Zdroj: X / @thebookisclosed

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud