Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone 15? Inflace neinflace, Slováci nám mohou závidět

Jakub Fišer 13.09.2023
Zdroj: Apple / iPhone 15 press kit

Nové iPhony řady 15 patří opět k těm nejlepším, ale také nejdražším mobilním telefonům na českém trhu. Potěšením je, že cena oproti loňsku klesla místy až o 2000 nebo 3000 korun. Jak dlouho však musí průměrný Čech pracovat, aby si na novinku vydělal? A jaké je srovnání s Poláky, Slováky nebo Němci?

Kapitoly článku

Filipínská agentura Picodi dala opět dohromady seznam států z celého světa, kde je nejsnazší a naopak nejsložitější vydělat si na nový iPhone. Statistika vychází z ceny iPhonu 15 Pro ve 128GB variantě na rozličných trzích, v Česku například vyjde na 29 990 Kč včetně DPH. Zároveň statistika bere v potaz i inflaci, která se například v Česku dostala aktuálně na necelých 10 %.

Je iPhone 15 pro Čechy moc drahý?

Průměrný občan České republiky bude na nový iPhone 15 Pro vydělávat dle Picodi 18,2 pracovních dní. To mimo jiné znamená, že Čechům stačí jeden měsíc na to, aby si mohli koupit nový produkt Applu. Samozřejmě ale nutno brát v potaz, že statistika nenahlíží na základní měsíční výdaje, jako je nájem nebo výlohy za jídlo.

Jak jsou na tom naši národní sousedé? Zdaleka nejlépe jsou na tom Němci, kde je poměr ceny nového iPhonu a průměrného platu tak nesrovnatelný, že jim stačí prakticky jen 9,5 dne. O něco hůř jsou na tom Rakušané, kteří musí na novinku pracovat 10,4 dne. Zbývající sousedy jsme nechali za sebou: Poláci musí na iPhone pracovat 23,2 dne, Slováci dokonce 25,2 dne.

Statistika Picodi: Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone 15 Pro?

Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone 15 Pro?
Zdroj: se svolením Picodi

Švýcarsko vede, Turecko je ostuda

Bohužel pro nás, v této statistice se jednoznačně ukazuje rozdíl mezi východní a západní Evropou. Nejlépe jsou na tom totiž Švýcaři, jako již tradičně. Těm stačí pracovat 4,2 dne a mají nový iPhone. Přijmeme-li tedy premisu, že pracovní měsíc má 20 dní, průměrný Švýcar si může koupit skoro 5 iPhonů z jednoho platu.

Opačná situace panuje v Turecku, kde inflace útočí takovou silou, až je to prakticky neudržitelné. Turek musí pracovat 123,7 dne, aby si mohl koupit nový telefon od Applu. To je skoro půl roku. Není divu, vždyť inflace v Turecku toto léto atakuje 50 %.

Zdroj: Picodi, Kurzy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud