Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Za nezaplacené faktury za telefon nezletilých dětí odpovídají rodiče

Pavel Trousil 12.04.2017

Informuje o tom dnes vydaná monitorovací zpráva, která popisuje případ dluhu přes 60 tisíc korun. Operátor O2 je vymáhal po účastníkovi, jemuž v době uzavření smlouvy bylo šest let. ČTÚ však návrhu nevyhověl, neboť za plnění povinností nezletilého dítěte odpovídá rodič a proti němu měl být nárok vznesen.

Druhý případ přibližující rozhodovací praxi ČTÚ v monitorovací zprávě se dotýká problematiky smluvních pokut. O2 ve sporu neúspěšně nárokovalo vyúčtovanou smluvní pokutu za nedodržení smluvního závazku. Smluvní pokuta byla sjednána jednak ve všeobecných podmínkách (a nikoliv v těle smlouvy, jak u spotřebitelů vyžaduje ústavní soud), a jednak byla sjednána neurčitě, kdy nebyla specifikována porušená povinnost, k níž se měla pokuta vázat.

V části věnované ochraně spotřebitele monitorovací zpráva rozebírá možnosti obrany před nevyžádanými a obtěžujícími telefonáty. Účastník může využít instrumentů zákona o elektronických komunikacích a ve veřejném telefonním seznamu zveřejnit své číslo s příznakem, že si nepřeje být kontaktován za účelem marketingu. Nerespektování takového požadavku pak je na straně volajícího správním deliktem, resp. přestupkem, za který lze udělit pokutu až 20 mil. Kč.  


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud