Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zcela bez obrazovky: celosvětově první notebook zobrazuje ve virtuální realitě

Jiří Palyza 31.05.2023

Izraelský výrobce představil celosvětově první notebook, který namísto obrazovky využívá brýle virtuální reality. Společnost Sightful se domnívá, že se na trhu ujme formát 100" displeje, který se promítá do brýlí.

Start-up z Tel Avivu neplánuje na trh uvést přerostlý mega notebook, který by měl tak velkou obrazovku. Obřího rozměru zobrazení chce dosáhnout v prostředí virtuální reality. Zařízení s názvem Spacetop má uživatelům umožnit promítat si obraz na obrovském virtuálním displeji kdekoliv.

První notebook s podporou virtuální reality vypadá v podstatě úplně stejně, jako základna klasického notebooku bez displeje. Šasi zařízení, které má přibližné rozměry 26 x 24 cm a váží 3,3 kg, je vybaveno klávesnicí a touchpadem. Od ostatních notebooků se odlišuje brýlemi NReal, které jsou se systémem propojeny.

Na akumulátor by notebook měl běžet minimálně pět hodin. Kromě zobrazení na připojené brýle virtuální reality lze k zařízení připojit i klasické monitory, a to prostřednictvím dvou portů USB-C s podporou DisplayPortu.

Po nasazení brýlí můžete sledovat plovoucí obrazovku, a to ať se nacházíte v jakémkoliv prostředí. Sightful uvádí, že virtuální displej s vysokým rozlišením může mít úhlopříčku až 100". To by mohli ocenit uživatelé, kteří pracují s mnoha zároveň otevřenými okny.

spacetoplq

Notebook bez obrazovky: Sightful Spacetop promítá obří 100" virtuální obraz do připojených brýlí. | Zdroj: Press kit Sightful

Přestože je koncept velmi zajímavý, je zde určitě prostor pro zlepšení. Zařízení je poháněno procesorem Qualcomm Snapdragon 365, který je v tuto chvíli už čtyři roky zastaralý. Notebook je zhruba tak stejně výkonný, jako značná část smartphonů.

Výsledek porovnání se současnými Macbooky nebo Microsoft Surface by tedy dopadl asi dost jasně. Další detaily o hardwaru ale vůbec nevypadají špatně: parametry jako 8 GB RAM a 256 GB paměťového úložiště jsou mezi současnými notebooky vcelku standardní, zatímco webkamera s rozlišením 2560 x 1920 Px a čtečka otisků prstů jsou prvky, které se nevidí každý den.

Spacetop by měl být uveden na trh v následujících měsících. Výrobce Sightful nyní přijímá žádosti na předběžné objednávky na svém webu. Cena pro uvedení na trh se předpokládá ve výši 2000 USD, což je v podstatě shodné se vstupní cenou špičkového MacBooku Pro M2.

Zdroj: Robb ReportSighful.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud