Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Amazon chystá nový a mnohem rychlejší čip pro trénování umělé inteligence

Pavel Trousil 30.11.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Společnost Amazon oznámil nový AI čip pro své cloudové služby. Zostřuje tak soupeření především s Microsoftem o dominantní postavení na trhu umělé inteligence. Čip Trainium2 má být až čtyřikrát rychlejší, než jeho předchůdce.

Na konferenci v Las Vegas oznámil výkonný ředitel Amazon Web Services (AWS) Adam Selipsky AI čip Trainium2. Jde o druhou generaci čipu určeného pro trénování systémů umělé inteligence. Selipsky uvedl, že nová verze bude až čtyřikrát rychlejší než předchůdce a zároveň dvakrát energeticky úspornější.

Tento krok přichází jen několik týdnů poté, co Microsoft oznámil svůj vlastní čip s umělou inteligencí nazvaný Maia. Čip Trainium2 bude také konkurovat AI čipům od Googlue ze skupiny Alphabet, která od roku 2018 nabízí svým zákazníkům svou jednotku Tensor Processing Unit (TPU).
 

AI Chip
Nový čip pro trénování umělé inteligence má být až 4x rychlejší než předchůdce a také úspornější.
Zdroj: TZ AWS

Selipsky dále uvedl, že AWS začne nové čipy pro trénování umělé inteligence nabízet už příští rok. Rozšíření vlastních čipů přichází v době, kdy se hledá výpočetní výkon pro vývoj technologií, jako jsou rozsáhlé jazykové modely, které tvoří základ služeb podobných ChatGPT. Lídrem trhu je aktuálně Nvidia, jejíž produkty jsou v posledním roce nedostatkovým zbožím. 

Mohlo by vás zajímat

Selipsky oznámil i ARMový procesor Graviton4, čtvrtý vlastní CPU, který je podle ní o 30 % rychlejší než předchůdce. Jak AWS, tak Microsoft používají ve svých čipech technologii Arm. Trend odklonu od procesorů od Intelu a AMD je jasný. I například Oracle používá pro svou cloudovou službu čipy od začínajícího podniku Ampere Computing.

Zdroj: AWS, Tom´s Hardware, Microsoft, Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud