Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Američané, na rozdíl od Číňanů, netouží po nových telefonech. A kupují méně iPhonů

Josef Mika 14.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Po dosažení rekordních maxim během pandemie Covidu-19 se prodeje smartphonů střídavě propadají a zase stoupají. Faktem však zůstává, že chování amerických zákazníků se výrazně liší od těch čínských, a i od evropských. Kde se tedy bude v nejbližších letech prodávat nejvíc smartphonů?

Kapitoly článku

Americký trh se smartphony prošel v posledních několika letech významnými změnami. Celkové prodeje po období Covidu-19 klesly. Ekonomická nejistota a taky nedostatek zásadních nových funkcí nových modelů chytrých telefonů vedly Američany k tomu, aby zůstali u svých stávajících zařízení. Navíc probíhající bitva mezi iOS a Androidem nabrala nečekaný obrat: podíl aktivace iPhonů na celkovém počtu nově aktivovaných telefonů ve Spojených státech, klíčový ukazatel tržního podílu společnosti Apple, klesl v letošním 1. čtvrtletí na 33 %, což je nejnižší číslo za posledních sedm let. Tento pokles ukazuje rostoucí podíl na trhu ve prospěch zařízení s Androidem, která nyní představují dvě ze tří nových aktivací.

Prodeje smartphonů v USA porostou 7x pomaleji než v Číně a 4x pomaleji než v Evropě

Trh se smartphony
Globální trh se smartphony: předpokládané tržby z prodeje chytrých telefonů v USA, Evropě a Číně v letech 2024 a 2028 (v miliardách amerických dolarů). Americký trh poroste podstatně pomaleji.
Zdroj: Statista Market Insights

Navzdory tomu, že Američané začínají dávat přednost cenově dostupnějším zařízením s Androidem před smartphony s iOS, se očekává, že celkové prodeje na americkém trhu budou i nadále klesat. Agentura Statista odhaduje, že americký trh v roce 2024 vygeneruje tržby ve výši 60,8 miliardy dolarů, což je o 1,2 miliardy dolarů méně než v loňském roce. Pro srovnání: naopak v Číně se očekává, že prodej smartphonů meziročně klesne o 13,7 miliardy dolarů, zatímco evropský trh zaznamená nejmenší pokles – pouze o 600 milionů dolarů.

Na rozdíl od Číny a Evropy ale prognózy tvrdí, že americký trh se bude v následujících letech zotavovat mnohem pomaleji. Podle průzkumu společnosti Statista vzrostou čínské prodeje smartphonů o 23 % a do roku 2028 dosáhnou 131 miliard dolarů, což je nárůst ze 106 miliard dolarů v letošním roce. To znamená, že čínský trh poroste v příštích letech sedmkrát rychleji než ten americký. Evropský trh zaznamená čtyřikrát větší růst než Spojené státy, přičemž prodej chytrých telefonů vzroste v Evropě do roku 2028 o 13 % na 90,6 miliardy dolarů.

Mohlo by vás zajímat

2028: téměř každý čtvrtý smartphone se prodá v Číně

Zpomalení prodeje smartphonů v USA také výrazně sníží podíl země na globálním trhu chytrých telefonů. Podle Statista.com budou Spojené státy v roce 2028 tvořit pouze 10 % celosvětových prodejů smartphonů, což je o 2 % méně než letos.

Podíl Evropy na celosvětovém trhu se smartphony zůstane na úrovni 16 %, zatímco nejvýraznější růst zaznamená čínský trh. Statistiky ukazují, že 24 % celosvětových prodejů smartphonů v roce 2028 bude pocházet z Číny, což je nárůst z 22 % v letošním roce.

Zdroj: Stocklytics.com, Statista.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud