Přejít k hlavnímu obsahu

Antivirová ochrana pro smartphony a tablety

redakce 15.10.2013

V současné době existuje pro platformu Android asi milion škůdců, proti kterým jsou bezpečnostní mechanismy tohoto operačního systému zcela bezmocné. Chip otestoval patnáct bezpečnostních aplikací, které obranu zvládnou mnohem lépe.

MCA je anglická zkratka pro „maximum credible accident“, tedy nejvěrohodnější scénář nehody – takové události, která je teoreticky možná a může způsobit velké škody. Do této oblasti spadají například zemětřesení nebo havárie jaderných elektráren. Na začátku července 2013 byl ale objeven MCA i pro operační systém Android. Bezpečnostní experti z BlueBox Security totiž odhalili nejzávažnější doposud známou mezeru v tomto oblíbeném mobilním operačním systému Googlu. Chyba umožňuje manipulovat s obsahem aplikace, bez vzniku jakýchkoli změn v jejím kontrolního součtu.

To v praxi znamená, že uživatelé systému Android už nemohou jednoduše zjistit, zda je daná aplikace původní, nebo zda se jedná o verzi obsahující například trojského koně. Takováto masivní slabina je přesně to, co autoři virů pro Android hledají, protože jim to umožňuje nepozorovaně šířit své viry a trojské koně mezi nic netušící uživatele. Tento problém ovlivní 99 procent všech zařízení se systémem Android, což znamená, že se týká přibližně 90 milionů smartphonů a tabletů po celém světě. Další špatnou zprávou pro uživatele OS Android je to, že rychlým tempem roste také počet malwarových hrozeb. Bezpečnostní odborníci z organizace AV-Test, která kontrolovala schopnost detekce v rámci tohoto testu, jich mají už plnou databázi.

avmob-avast2-nahled

Jak si vedl bezplatný antivir od Avastu?

Nedávno byla překročena hranice jednoho milionu virů a každý měsíc se objeví až 200 000 nových vzorků. Hodnověrnou ochranu proti těmto virům tak mohou nabídnout pouze spolehlivé bezpečnostní aplikace, z nichž patnáct jsme pro vás v Chipu otestovali.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud