Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace pro zrakově postižené

Pavel Trousil 12.09.2017

Samsung se chystá na trh uvést aplikaci „Relúmĭno“ určenou jako zrakovou pomůcku pro osoby se zrakovým postižením. Ta funguje ve spojení s brýlemi Gear VR a pomáhá lidem se zrakovým postižením lépe vidět. 

. Zpracovává obraz zachycovaný zadním objektivem chytrého telefonu takovým způsobem, aby byl přístupný osobám se zrakovým postižením. Mezi hlavní funkce programu patří kromě jiného funkce pro zvětšení či zmenšení obrazu, zvýraznění obrysů, nastavení barevného kontrastu a jasu, zobrazení v inverzních barvách či použití barevných filtrů. Výsledným efektem těchto funkcí je, že „Relúmĭno“ umožňuje lidem se zrakovým postižením vidět jasnější obraz, což jim napomáhá při čtení knih či prohlížení předmětů.

relum-no-main2-nahled

Osobám s výpadkem zorného pole nebo tunelovým viděním, což je ztráta periferního vidění se zachováním vidění ve středu zorného pole, pomáhá „Relúmĭno“ zobrazením částí obrazu, které uživatel nevidí, v části zorného pole, kde je zrak zachován. Praktické použití aplikace spočívá v tom, že si uživatel při prvním použití nastaví velikost části zorného pole postižené ztrátou vidění nebo ztrátou periferního vidění. Aplikace pak automaticky zobrazí tu část obrazu, kterou by uživatel neviděl, v oblasti „tunelového“ vidění nebo v části zorného pole, kde je zrak zachován, takže uživatelé mohou vidět předměty lépe. Další informace o aplikaci získáte na stránkách samsungrelumino.com.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud