Přejít k hlavnímu obsahu

Bez čipů neběží nic

Josef Mika 21.07.2021

Jak na celosvětový nedostatek polovodičů

Chip 08/2021: Nejen v automobilovém průmyslu stojí řada výrobních závodů kvůli nedostatku i relativně jednoduchých čipů. Levné komponenty dokonce připravují velké hráče, jako je VW a Sony, o miliardové tržby.

Jak je možné, že nadnárodní korporace výrobců automobilů nejsou schopny se dostatečně zásobit elektronickými součástkami? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože neexistuje jediný viník, zejména vzhledem k tomu, že se problém zdaleka netýká pouze automobilového průmyslu.

Stejným nedostatkem trpí například výroba průmyslových strojů a domácích spotřebičů. Internetové routery pro drobné zákazníky i poskytovatele širokopásmového připojení se také stávají nedostatkovým zbožím.

Atomární oblast, v níž se pohybují moderní výrobny čipů, nelze ovládnout ze dne na den. Potrvá to roky, než bude výroba v jednociferných nanometrových sférách fungovat bezchybně. V současné krizi nelze očekávat rychlé řešení prostřednictvím nových továren. Přesto se řešení hledají.

Pokud vás zajímá hlubší rozbor současné situace kolem nedostatku čipů, její příčiny a budoucí řešení, nenechte si ujít náš článek v srpnovém vydání Chipu. V prodeji od 28. července.

Obsah: Všechna témata Chipu 08/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud