Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečnější Windows 10: nástroj WPD vypne čmuchání operačního systému

Jiří Palyza 19.01.2021

Pokud jde o soukromí uživatelů, mají Windows 10 ještě hodně co zlepšovat. Microsoft mnoho nastavení související s telemetrií zpřístupnil, jsou ale rozeseta v různých částech systému a pro běžného uživatele komplikovaně přístupná.

Většina uživatelů už ví, že Windows 10 jsou docela zvědavý systém. Microsoft postupně do systému přidává přepínače mnoha funkcí, souvisejících se sběrem dat, ale kromě centrální ochrany dat ve Windows existují i další funkce, které se podílí na shromažďování informací. A obvykle jsou i dobře skryté. Zde mohou pomoci nástroje třetích stran, které shrnují všechny možnosti do jednotného prostředí. Jedním z nich je freewarový WPD (Windows Privacy Dashboard).

I když si dáte práci s nelehkým manuálním vypnutím těchto funkcí, nemusíte slavit úspěch, protože úplné vypnutí špehování Windows je poměrně komplikované. V tomto ohledu by ale mohl pomoci Windows Privacy Dashboard – WPD. Přenosný freeware umožňuje spravovat možnosti nastavení ochrany osobních údajů, nastavit pravidla brány firewall a v případě potřeby také odstraňuje předem instalované aplikace. V aktuální verzi 1.4.1765 byla přidána nová nabídka nastavení. Přesunula se tam možnost vytvoření bodu obnovy systému. Ta umožňuje rychlý návrat provedených změn do původního stavu. Praktická je také možnost odstranit nežádoucí aplikace Windows.

wpd-ilu

Windows Privacy Dashboard (WPD) 1.4.1765

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Přenosný nástroj „Windows Privacy Dashboard“ (WPD) sdružuje všechna nastavení systému Windows 10 do jednoho okna a umožňuje přizpůsobit operační systém vašim vlastním požadavkům.

Stáhněte si
Výhody
kontrola nad systémovými nastaveními Windows 10
vysvětlení pro každou položku
deaktivace špehování Windows

 

Windows Privacy Dashboard (WPD): jednoduché rozhraní

wpd1

Program WPD je přenosný, bez reklam a soustředí se pouze na plnění svého úkolu. | Zdroj: Windows Privacy Dashboard

Vývojář WPD naprogramoval minimalisticky, grafické rozhraní programu je velmi jednoduché a neobsahuje reklamu. Tři základní položky nabídky se týkají nastavení ochrany osobních údajů, potenciálních pravidel brány firewall a odstranění instalací programů.

Pokud se u jednotlivých položek objeví číslo v červeném kruhu, označuje počet nalezených problémů, které program doporučuje vyřešit. Pro lepší ochranu dat jsou k dispozici i další nastavení. Software také upozorní na možné akce týkající se nastavení pravidel brány firewall.

Lepší ochrana soukromí

Než začnete přizpůsobovat nastavení ochrany, je vhodné nastavit bod obnovení systému. To lze provést přímo z WPD. Nastavení jsou v grafickém rozhraní provedena jako jednoduché vypínače. Příslušnou funkci popisuje krátký text a kliknutím na otazník na jeho konci získáte u většiny bodů konkrétnější vysvětlení.

Co je důležité, WPD nenabízí žádné doporučení deaktivace konkrétních položek. Zde je to na vás a rozhodnutí musíte učinit sami. Existuje ale zkratka: pokud přejdete zcela dolů, můžete všechny funkce vypnout najednou. Mimořádně praktický je také přepínač "Výchozí", pomocí kterého můžete v případě problému znovu obnovit výchozí nastavení.

Firewall blokuje špehování Microsoftu

wpd3

WPD používá nastavení brány firewall k blokování sběru telemetrických dat. | Zdroj: Windows Privacy Dashboard

V pravidlech brány firewall můžete deaktivovat sběr telemetrických dat. Stačí kliknout na položku "Spy" a nástroj WPD nastaví příslušná pravidla. Je zde i několik zpřesnění, například může být blokace rozšířena na Skype, OneDrive a další služby Microsoftu.

Třetí přepínač "Update" by měl být používán opatrně, protože blokuje aktualizace Windows. To může být docela praktické zejména pro uživatele systému Windows 10 Home, kteří by jinak nemohli automatickým aktualizacím zabránit. Není ale dobré deaktivovat aktualizace na delší dobu.

Vymazání předem instalovaných aplikací

Problém u Windows 10 jsou i četné aplikace, předem instalované Microsoftem. Dříve byl systém poměrně čistý a své nástroje přidávali pouze výrobci hardwaru. Dnes jsou ale Windows předem instalovaným softwarem vybavena v poměrně hojné míře.

Pěkná věc na WPD je, že stačí kliknout na aplikace, které chcete odebrat, a poté budou všechny najednou smazány. Cesta zpět není. Ve WPD nelze obnovit aplikace, které byly jeho prostřednictvím odstraněny. V případě potřeby je lze znovu instalovat z Microsoft Store.

trochu smutek

Není příliš pozitivní, že k ochraně soukromí ve Windows jsou zapotřebí podobné nástroje. Jsou ale užitečné, protože v tomto ohledu Microsoft nabízí ve Windows jen málo nastavení, která jsou navíc v systému dost rozptýlena. Pokud se do problematiky ochrany soukromí chcete ponořit více, musíte se vypořádat se zásadami skupiny a pravidly brány firewall. Což je úkol spíš pro zkušenější uživatele. Nástroje jako WPD k těmto funkcím usnadňují přístup. Určitě je ale dobré si před experimenty vytvořit bod obnovení systému, protože některá nastavení mohou mít na systém hluboký dopad.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud