Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Byl tento užitečný nástroj pro Windows až moc výkonný? Microsoftu se znelíbil

Jiří Palyza 17.05.2023

Windows obsahují spoustu předinstalovaného softwaru, který téměř nikdo nepotřebuje. Řadu programů proto uživatelé vymažou. Jeden z nástrojů, který byl k tomu moc šikovný, se ale Redmondu znelíbil.

Kapitoly článku

Microsoft vybavuje Windows ve výchozí instalaci mnoha předinstalovanými programy. Jejich účel je ale velmi kontroverzní, protože se Microsoft nesoustředí na nezbytně nutnou základní výbavu. Do systému nasype spoustu aplikací, které téměř nikdo nepotřebuje.

Naštěstí existují různé způsoby, kterými lze takový bloatware odstranit. Jednou z možností je například O&O AppBuster, další třeba BloatyNosy. Ten nabízí zajímavý přístup. Můžete zadat účely, ke kterým Windows nikdy nepoužíváte, a nástroj poté vyhledá všechny předem instalované programy a nastavení, které nebudete potřebovat. Na požádání je odstraní.

BloatyNosy byl odstraněn z Microsoft Store: k dispozici je ale i nadále

bloatynosy

BloatyNosy sice není k dispozici na Microsoft Store, uživatelé si jej ale mohou instalovat z platformy GitHub. | Zdroj: BloatyNosy/Built by Bel

Vývojář programu BloatyNosy tvrdí, že jeho program byl z aplikační platformy Microsoft Store náhle odstraněn. Přitom tam byl k dispozici několik měsíců. Pro uživatele tohoto užitečného programu to znamená jediné: přišli o praktickou funkci automatické aktualizace prostřednictvím Microsoft Store.

Už i v předchozích verzích vývojář musel udělat jisté ústupky. Aby Microsoft jeho program povolil pro Microsoft Store, musel odstranit některé jeho funkce. Nyní byl odmítnut jeho certifikát a BloatyNosy už není v obchodě Microsoft Store k dispozici.

Vývojář neprozradil, co přesně o vyhození jeho aplikace rozhodlo. Pouze zmiňuje několik pokusů o aktualizaci, z nichž každý byl z jiného důvodu zamítnut.

Jak i přesto bloatware z Windows odstranit

Dobrá zpráva je, že BloatyNosy můžete používat i nadále. Program je k dispozici na platformě GitHub a nic nenasvědčuje tomu, že by měl být ukončen.

Kvůli odepřenému certifikátu se ale při stahování nebo spouštění programu může zobrazit systémové varování. To ale můžete ignorovat. Výsledkem prověření programu na platformě VirusTotal byl jeden nález, téměř jistě falešný poplach. Sedmdesát dalších antivirových skenerů nad programem mávnou rukou.

Většinu předinstalovaných aplikací ale můžete odebrat i ručně. Tento postup doporučujeme všem uživatelům, kteří k tomu z jakýchkoliv důvodů nechtějí používat nástroje třetích stran, případně nechtějí odstranit veškeré předem instalované aplikace.

Zdroj: GitHubBuilt by Bel


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud