Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Tvůj mobil s tebou soucítí

Tvůj mobil s tebou soucítí

Výzkumníci chtějí za pomoci smartphonů u ohrožených lidí včas rozpoznat nástup deprese.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Máme-li k dispozici veškerá myslitelná data o lidech, mohli bychom u nich rozpoznat depresi ještě předtím, než se rozvine? A lze vůbec nalézt lepší řešení, než aby tyto informace sbíraly přístroje, které neustále nosíme u sebe?

Jedno je jisté: v západních zemích stoupá počet lidí s depresemi a vědci se tomu snaží čelit. Jejich cílem je v pravý čas nabídnout pomoc, ještě předtím, než se deprese projeví. Kde se však nachází ten pravý časový bod? Zkoumá se, jaká data by mohla vydat tajemství. Hledají se proto zajímavé souvislosti, například mezi vodivostí kůže a stresem nebo mezi poruchami spánku a depresivními fázemi. Také zde hraje roli to, jak často uživatel telefonuje nebo v průběhu dne mění místo, kde se zdržuje – všechny tyto informace mohou přinášet informace o jeho náladě.

Nejedná se ale o jednoduchý výzkum a jeho uvádění do praxe – například právě pomocí speciálních aplikací pro smartphony – je komplikované, nikoliv však nemožné. Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět víc, přečtěte si nový Chip 01/18. V prodeji je od 15. prosince.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨