Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

V údolí bezradných

V údolí bezradných

V Silicon Valley by měl vzniknout nový svět. Tamní myslitelé ale ztratili půdu pod nohama. Jejich sliby se vzdalují od reality.

Silicon Valley je většinou zobrazováno jako místo, kde sídlí nejrespektovanější a největší IT společnosti světa a kde žijí a na IT projektech pracují nejnadanější lidé planety. Je tomu ale skutečně tak? Sen o samořiditelných vozech, o životě bez smrti a trojdimenzionálních supertunelech. Sahají po hvězdách, chtějí vytvořit superinteligenci a zrušit práci. Digitální elita ze Silicon Valley ale vůbec nemyslí na důsledky svých plánů. Pokrok je jejich velkým slibem: dokud se čipy zmenšují, kapacity baterií zvětšují a programy se stávají inteligentnějšími, do té doby se nám bude dařit stále lépe. To je samozřejmě nesmysl – a opakuje se ve stále nových formách. Je třeba se podívat trochu s odstupem na firmy , které toto hlásají a zjistit, co je vlastně jejich hnacím motorem: snaha o lepší zítřky nebo touha po co největším zisku? Svatý svět Facebooku je místem, kde vznikají digitální ghetta a kvete celkové komerční monitorování. V biotopu Twitteru zase namísto svobody projevu narůstá nenávist a extremismus. A i když Google zkoumá nesmrtelnost a internet pro všechny, financuje to vše z prodeje soukromí svých uživatelů. Apple je pak schopen vytvářet drahý dojem dokonalého člověka díky částečně nelidským podmínkám ve svých výrobnách.

Kritický článek o současné elitě digitálního průmyslu si můžete přečíst v novém Chipu 01/18. V prodeji je od 15. prosince.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání