Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

V údolí bezradných

V údolí bezradných

V Silicon Valley by měl vzniknout nový svět. Tamní myslitelé ale ztratili půdu pod nohama. Jejich sliby se vzdalují od reality.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Silicon Valley je většinou zobrazováno jako místo, kde sídlí nejrespektovanější a největší IT společnosti světa a kde žijí a na IT projektech pracují nejnadanější lidé planety. Je tomu ale skutečně tak? Sen o samořiditelných vozech, o životě bez smrti a trojdimenzionálních supertunelech. Sahají po hvězdách, chtějí vytvořit superinteligenci a zrušit práci. Digitální elita ze Silicon Valley ale vůbec nemyslí na důsledky svých plánů. Pokrok je jejich velkým slibem: dokud se čipy zmenšují, kapacity baterií zvětšují a programy se stávají inteligentnějšími, do té doby se nám bude dařit stále lépe. To je samozřejmě nesmysl – a opakuje se ve stále nových formách. Je třeba se podívat trochu s odstupem na firmy , které toto hlásají a zjistit, co je vlastně jejich hnacím motorem: snaha o lepší zítřky nebo touha po co největším zisku? Svatý svět Facebooku je místem, kde vznikají digitální ghetta a kvete celkové komerční monitorování. V biotopu Twitteru zase namísto svobody projevu narůstá nenávist a extremismus. A i když Google zkoumá nesmrtelnost a internet pro všechny, financuje to vše z prodeje soukromí svých uživatelů. Apple je pak schopen vytvářet drahý dojem dokonalého člověka díky částečně nelidským podmínkám ve svých výrobnách.

Kritický článek o současné elitě digitálního průmyslu si můžete přečíst v novém Chipu 01/18. V prodeji je od 15. prosince.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨