Menu
Časopis Chip

Mobily do drsné přírody

Mobily do drsné přírody

Mobily do drsné přírody | foto: Chip

Nejen v laboratoři, ale i během praktického pobytu v přírodě jsme důkladně otestovali pět odolných smartphonů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 01/2021:  Outdoorové smartphony musí být odolné, robustní a musí fungovat za každého počasí. Provoz v drsné přírodě nebo na prašném staveništi vyžaduje určité speciální vlastnosti. Test pěti robustních mobilních telefonů se systémem Android jsme realizovali ve spolupráci s odborníky z outdoorového časopisu, kteří zařízení vzali na výlet.

Testovací pole zahrnovalo modely CAT S52, Gigaset GX290, Cyrus CS 45XA a dvě zařízení od společnosti Samsung, konkrétně Galaxy Xcover 4s a Xcover Pro. Testované smartphony se řadí do cenové kategorie od 5 690 do 12 490 Kč. Pohled na cenové rozpětí prozrazuje, že většina testovaných outdoorových smartphonů spadá z hlediska hardwaru a výbavy do základní nebo střední třídy.

Kromě běžných měření jsme telefony podrobili i testům odolnosti proti přírodním živlům a gravitaci. Všechna zařízení jsou certifikována podle IP68, takže jsou v zásadě prachotěsná a vodotěsná. Telefony vydrží pobyt pod vodou v hloubce 1,0 až1,5 metrupo dobu až 30 minut, smartphone Cyrus to přežije bez časového omezení. Prach, písek, led nebo hlína nemohou zařízením ublížit. Výrobci jsou poněkud opatrní, pokud jde o specifikace teplotního provozního rozsahu, ale všechna zařízení alespoň na nějakou dobu zvládnou vysoké kladné i záporné teploty, které se mohou přihodit při typických letních a zimních outdoorových aktivitách. Testovaná zařízení jsou sestavena robustně, takže přežijí pád od pasu nebo z výšky ramen na pevný povrch, jakým je beton nebo kámen. Při pádech z vyšších výšek nelze odolnost tak dobře zajistit, protože v takových případech hodně záleží na úhlu dopadu a povaze terénu. Šance na přežití nejsou špatné, ovšem výrobce je nezaručuje.

Kompletní výsledky testu a podrobnou tabulku najdete v Chipu 1/2021.

Obsah: Všechna témata Chipu 01/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení