Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Páteř internetu

Páteř internetu

Podmořský kabelový průmysl je na vzestupu a infrastruktura celého internetu se mění.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Podmořské kabely určují formu a výkon internetu už dvacet let. 99 procent všeho mezinárodního datového toku a 90 procent všech datových paketů na své cestě internetem projde alespoň jednou optickým vláknem na mořském dně. A tak to také zůstane: pro překonání dlouhých vzdáleností přes vodní plochy neexistuje v současné době k podmořským kabelům žádná alternativa, a to i přes to, že to představuje obrovské technické a finanční úsilí – kabel stojí stovky milionů dolarů, plánování a výstavba trvají nejméně tři roky a miliony ročně se vynakládají na údržbu, modernizaci a opravy. Přesto je toto řešení téměř vždy levnější, spolehlivější, flexibilnější a především mnohem výkonnější než cesta dat vesmírem. Pouze pozemní kabely, například mezi Evropou a Středním východem a Asií, jsou rychlejší a levnější.

O podmořských kabelech, jejich významu, struktuře a dalších plánech na jejich rozvoj se toho mezi běžnými uživateli moc neví. Vydejte se v novém vydání Chipu na cestu 20 000 mil pod mořem a zjistěte, kde všude datové kabely leží, jakou mají kapacitu, kdo zajišťuje jejich provoz a hlavně jaký bude jejich další rozvoj. Únorový Chip je v prodeji od 24. ledna.

microsoft-run-studios-beginning-installation-p

Pokladači kabelů byli dříve vzácní: dnes je připraveno k nasazení na strategických místech více než 50 lodí. K přerušení kabelu dojde v průměru každé tři dny.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨