Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

AI rukuje do války

AI rukuje do války

Umělá inteligence může změnit mnoho aspektů novodobého válčení.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Bojoví roboti jsou odolnější, levnější a především se (na rozdíl od lidí) dají snadno nahradit. Stroj, který se pohybuje v bitevním poli a rozsévá zkázu, však zároveň musí být inteligentní – dron, který by nebyl vybaven dostatečně silnou a obecnou inteligencí, by v boji dlouho nevydržel. Výzkum proto musí stroje vybavit potřebnými schopnostmi. Jejich nasazení vyžaduje pokročilé dovednosti ve zpracování obrazu či umění orientace a navigace, stejně jako dokonalou koordinaci s jinými autonomními bojovníky.

V uplynulém roce předložilo americké ministerstvo obrany oficiální strategii v oblasti rozvoje umělé inteligence. Podobné snahy je možné zaznamenat také v Číně nebo Rusku; tamní politici si dobře uvědomují, že kdo na tomto poli získá vedení, může se stát vládcem světa. V budoucí válce rozhodnou vteřiny a i slabší protivník může využít slabých míst nepřítele a rychle zvítězit.  Vojenští výzkumníci počítají s dalším horečnatým závodem ve zbrojení.

Jakou cestou se tedy bude ubírat vývoj podoby konfliktů, v nichž bude umělá inteligence sehrávat stále významnější roli? A jaké etické důsledky pro novodobé vojenské střety s sebou nese široké nasazení počítačů, které uvažují chladně logicky, zcela bez lidského rozměru? Čtěte více v únorovém Chipu. V prodeji již od 22. ledna.

robots

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení