Menu
Časopis Chip

Top Ten XP

Top Ten XP

Top Ten XP | Foto: CHIP

Jestli počítač s Windows XP patří do starého železa, rozhodujete jen vy! A jste to také vy, kdo může ostatním čtenářům Chipu doporučit osvědčené programy, které jsou aktualizované a lze je spolehlivě provozovat pod Windows XP. Rubrika Top Ten XP bude v Chipu vycházet pravidelně. Uveřejněno na Chip DVD 06/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pojďte se zapojit do tvorby rubriky !
Zašlete nám na e-mailovou adresu xp@chip.cz vaše tři tipy (opravdu jen 3) pro WIndows XP, které byste doporučili ostatním čtenářům Chipu. Mohou to být programy pro tuning nebo jen dílčí úpravy systému a zajímají nás i diskové nástroje a úprava síťových nastavení. Velkým otazníkem nad XP je bezpečnost, doporučte nám vaše tipy, jak ji řešíte nebo zda třeba jen pravidelně zálohujete a čím. Máte oblíbený prohlížeč nebo své internetové připojení šifrujete? A který program se vám osvědčil jako e-mailový klient? Můžete se podělit i o tipy na klonovací software, pokud jste v počítači vyměnili pevný disk za SSD a původní disk dali třeba do přenosného USB rámečku. Doporučit můžete samozřejmě i kreativní nástroje pro zpracování fotografií, hudby a videa a další šikovné utility. Není podmínkou, aby vaše tipy byly pouze na bezplatné programy, ale vycházíme z toho, že majitelům počítačů s XP se nevyplatí investovat do placeného softwaru. Lokalizované programy do češtiny jsou samozřejmě atraktivnější.

Redakce Chipu opráší v archivu starší vydaní časopisů a uveřejní zde zajímavé články v PDF, které se týkají XP. Tentokrát jsme vybrali článek o defragmentaci pevných disků a jejím vlivu na rychlost počítače. V testu je zmíněn iTuneUp Utilities, který Chip dlouhodobě přináší v exkluzivní plné verzi.

Děkujeme za váš zájem
Redakce Chipu


Martin Kučera - vedoucí redakce Chip DVD : Když se u mě před květnovými svátky objevil strýc s desktopovým počítačem, hned jsem věděl, že už se z instalace SSD a klonování systému nevyvléknu. Strýc zásadně požadoval ponechání původního systému XP SP3. Díky tomu, že jsem mohl starý i nový disk připojit k jinému počítači s Windows 10, tak jsem klonování provedl poměrně snadno. Ale přemýšlel jsem, jak bych toto řešil, pokud bych měl jen jeden stroj. Zvláště pokud by byl původní disk zásadně větší než kapacita SSD. Musel bych si vytvořit bootovací systém na flash disk a s tím disky naklonovat? Pošlete nám své tipy na nástroje na klonování XP na e-mailovou adresu xp@chip.cz.

Aleš Přistál - on-line redaktor Chipu : Ke své práci používám MacBook, ale rodiče si zvykli na XP a odmítají novější notebook. Pro zabezpečení brouzdání po internetu používají aktualizovaný prohlížeč Chrome, ale zdá se mi, že počítač je viditelně zpomalený. Jaké jsou zkušenosti jiných uživatelů? Pošlete nám své tipy na lehký a bezpečný browser na e-mailovou adresu xp@chip.cz.


Každý měsíc vám budeme přinášet výběr zajímavých programů, které spolehlivě fungují pod operačním systémem Windows XP a doporučili je samotní čtenáři Chipu. První díl rubriky jsme připravili v redakci a laťku jsme nenasadili nijak vysoko:

Kaspersky System Checker  je jednorázový nástroj pro důkladnou analýzu počítače a operačního systému a pro diagnostiku potencionálních problémů způsobených škodlivým malwarem. Comodo System Utilities je opomíjený nástroj na optimalizaci XP a vyčištění pevného disku. File Commander umožňuje částečně automatizovat kopírování, přesun, mazání nebo přejmenování souborů. WinMetro upravuje vzhled XP do stylu Windows 8/10 a YoWindow je spořič obrazovky, zobrazující počasí v různých městech po celém světě.

01-nahled 02-nahled 03-nahled
04-nahled 05-nahled 06-nahled
08-nahled 09-nahled 10-nahled

Pro odlehčení jsme zařadili Fotor pro práci s fotografiemi, který nabízí možnost použití mnoha zajímavých grafických filtrů a efektů. Multimediální přehrávače zastupuje GOM Player.

Seznam všech plných verzí v Chipu 06/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení

Pokračování článku