Menu
Časopis Chip

Hlasitá menšina překřičí většinu

Hlasitá menšina překřičí většinu

Hlasitá menšina překřičí většinu | obr.: Getty Images

Šíření falešných zpráv

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 07/2021: Konspirační teorii o celosvětové tajné elitě unášející a mučící děti, která vznikla v roce 2017 pod názvem QAnon na internetovém fóru 4chan, věří až 20 milionů občanů USA. V této zemi fanoušci QAnon mávají vlajkami s velkým písmenem „Q“ na protestních demonstracích. Navíc také pochybují o existenci koronaviru. Pandemie podle nich slouží mocným k tomu, aby lidem vpravili pomocí očkování mikročipy a měli je pod kontrolou.

Zdá se, že internet, a zejména sociální sítě, znásobuje rychlost šíření i těch nejbizarnějších fantazií. Názory a postoje skupin jako je QAnon se přelévají i do méně radikálních kruhů na sociálních sítích. To vede k tomu, že stále více lidí odmítá očkování, čímž ohrožují své životy i životy ostatních. Facebook proto v březnu zahájil studii postojů svých amerických uživatelů k lékařským otázkám, jako je účinnost očkování. Data budou použita k trénování filtračních algoritmů pro automatické rozpoznávání určitých názorů. Přitom je důležité sledovat způsoby šíření názorů typických pro odpůrce očkování.

Výzkumníci nyní vyvíjejí nástroje, jako jsou matematické metody, algoritmy a software založené na strojovém učení, aby bylo možné tuto komunikaci pozorovat a řídit. Ukazuje se totiž, že křičící (i nepočetná) menšina má sílu „nakazit“ svými názory mlčící většinu. Navíc se velmi těžko přesvědčuje a nesprávnosti svých názorů. Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si červencový Chip. V prodeji od 23.6.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení