Menu
Časopis Chip

Jak správně prověřovat fakta

Jak správně prověřovat fakta

Jak správně prověřovat fakta | Foto: CHIP

Odhalujte fake news rychle a bezpečně.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 08/2020: Internet je nejen od globální koronavirové krize plný falešných zpráv, cílených, zavádějících a někdy i zneužívajících konspirační teorie. Chip ukáže nejdůležitější kroky a nástroje, které vám pomohou nesednout na lep falešným zprávám.

Jak ale běžný uživatel ve skutečnosti odliší na internetu pravdu od falešné informace? Ostražití uživatelé médií si mohou zkontrolovat pravdivost zpráv a obrázků sami. Tzv. fact-checking už se zdaleka netýká jen zkušených novinářů, provádět by ho měli i pečliví uživatelé internetu. Kromě některých triků a fint existují také užitečné webové stránky a on-line nástroje.

Chip poradí, jak postupovat: ověřit autora, jeho účet na sociálních sítích a historii publikování. Falešné zprávy jsou často velmi monotematické a také vytvářejí senzacechtivé, strhující texty. Napovědět mohou i použité obrázky. A kromě toho existuje celá řada on-line nápověd, kde uživatelé mají přístup k rešerším, které již provedli jiní. Zdroje a techniky fact-checkingu vám poradíme v srpnovém Chipu. V prodeji je od 22. července.

Obsah: Všechna témata Chipu 08/2020


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení