Menu
Časopis Chip

Kolik spotřebuje internet

Kolik spotřebuje internet

Kolik spotřebuje internet | obr: Getty images

Internet vyžaduje více energie, než by se mohlo na první pohled zdát. Bez technických inovací a účinné politické regulace se digitalizace může stát problémem pro ochranu klimatu.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 10/2021: Interner jsme si za dobu koronavirové krize naučili využívat ještě intenzivněji. Z pracovních schůzek se stávají videokonference, místo kina trávíme večery v obýváku u Netflixu a místo z rádia hraje hudba ze Spotify.  Podle měření NetMonitoru se průměrný čas, kteří Češi strávili v březnu 2020 na internetu, se proti únoru zvýšil o 50 procent na 24 hodin a 35 minut. Proti březnu 2019 byla strávená doba o 30 procent delší. To samozřejmě ovlivňuje uhlíkovou stopu téměř každého jednotlivce.

Asi každého, kdo často a dlouhodobě používá internet, zajímá především spotřeba energie jeho koncového zařízení. Chytrý telefon je každý večer připojen k nabíjecímu kabelu, počítač běží v domácí kanceláři od rána do večera a o přestávkách je v pohotovostním režimu, aby jeho spuštění netrvalo příliš dlouho. Soubory mizí někde v cloudu a uživatelé, kteří do něj ukládají soubory, obrázky nebo videa, málokdy přemýšlejí o tom, co se s těmito daty dále stane a kde vůbec jsou. Nezmizí jen tak záhadně na internetu a neplavou někde kolem ve vzduchoprázdnu. O tom, kolik stojí provoz internetu a jak je na tom Česká republika se dozvíte v říjnovém vydání Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 10/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení