Menu
Časopis Chip

Špinavé obchody s problémovou měnou

Špinavé obchody s problémovou měnou

Špinavé obchody s problémovou měnou | obr.: Getty Images

Kryptoměny se dostaly pod palbu kritiky.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 10/2021: Vydírání, poškozování životního prostředí, cenové spekulace: Bitcoin a spol. se ocitly v defenzívě. I když některá obvinění možná nejsou zcela oprávněná, začíná být jasné, že legální používání kryptoměny ohrožují zločinci a pochybní podnikatelé.

Obhájci bitcoinu sice nevidí žádnou souvislost mezi praním špinavých peněz a kryptoměnami, nicméně je fakt, že se bitcoin stal nejoblíbenějším platidlem ransomwarových vyděračů.

Těžba bitcoinů také vyžaduje vysoký příkon elektrické energie. Aby bylo možné generovat nové kryptopeníze, musí počítače řešit složité výpočetní úlohy, které jsou z principu čím dál obtížnější. Pro tak obrovský výpočetní výkon je zapotřebí ohromné množství elektrické energie, která je vedle toho nezbytná i pro ověřování transakcí. A situace je ještě horší, pokud jde o spotřebu CO2

V  Chipu se snažíme proti sobě dát argumenty pro i proti kryptoměnám a také odhadnout, jak na tažení bitcoinu a spol. budou v budoucnu reagovat centrální banky a vlády. Zajímavý materiál si můžete přečíst v Chipu 10/21, který je v prodeji od 22. září.

Obsah: Všechna témata Chipu 10/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení