Menu
Časopis Chip

Vodní elektrárny 3D

Vodní elektrárny 3D

Vodní elektrárny 3D | Foto: CHIP

Druhé pokračování třídílného multimediálního projektu ČEZ Svět energie 3D přináší vysvětlení problematiky a názorné ukázky fungování vodních elektráren. Plná verze - Chip 11/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

I prohlídka třičtvrtě století staré vodní elektrárny může přinést díky virtuálnímu prostředí řadu zajímavých poznatků.

První díl Tepelné elektrárny 3D jsme uvedli v předchozím Chipu.

Aplikace Vodní elektrárny 3D umožní především pomocí názorných 3D modelů a filtrů nahlédnout do útrob vodní elektrárny Štěchovice a prozkoumat její nejvýznamnější technologická zařízení. Atraktivní 3D modely doplňuje řada dalších informací o základních principech práce elektrárny, její konstrukce a parametrech. Videosekvence z reálných prostor doplňují fotografie jak současné podoby, tak i unikátní (více jak tři čtvrtě století staré) fotografie z její výstavby. Všechny 3D modely celků i jednotlivých zařízení jsou plynule vykreslované, otáčení, naklánění a zoom objektů snadno ovládáte sami podle svých potřeb. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti některých částí modelů přispívá i možnost filtrace jednotlivých komponent jejich zobrazení.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory, exkluzivně upravena pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Ovládání scén s 3D modelem je snadné a intuitivní. Pohyb myši se stisknutým levým tlačítkem provádí rotaci scény, prostředním kolečkem myši scénu přiblížíte nebo oddálíte. Tlačítko < (Zpět) umožňuje návrat k předchozímu zobrazení. Kliknutím na modrou vlajku s popiskem se model natočí tak, aby byl vybraný objekt dobře vidět, kliknutím na červenou vlajku se zobrazí podrobnější okno a na levé straně obrazovky se aktivuje nabídka dalších funkcí. Informační vrstva nabízí sekce Výklad (Teorie), Fyzikální principy, Parametry, Fotografie a Video z praxe (zde je ale nutné aktivní připojení k internetu). K ověření vědomostí, potom slouží sekce Testy, příp. i Úlohy a Interaktivní pokus. Jednotlivé sady testů předkládají různý počet otázek s náhodně generovanými nabídkami správných i chybných odpovědí. 3D model je velmi efektní prostředek při seznamování s jednotlivými segmenty elektrárny. Neméně zajímavý a názorný pohled nabízí také použití připravených filtrů, které povoluje ikona trychtýře. Aktivací či deaktivací jednotlivých filtrů měníte zobrazené části zařízení. Můžete tak vidět i to, co ve skutečnosti nikdo ani v reálné situaci vidět nemůže.

Vodní dílo Štěchovice bylo budováno v letech 1938 až 1947. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká a 120 m dlouhá. K vodnímu dílu patří i plavební komora, která překonává dvacetimetrový rozdíl mezi hladinou Vltavy nad a pod hrází a je ojedinělá ve střední Evropě. Vodní dílo Štěchovice zahrnuje dvě elektrárny – průtočnou (s dvěma Kaplanovými turbínami o celkovém výkonu 22,5 MW) a přečerpávací (s reverzní Francisovou turbínou o výkonu 45 MW). Horní nádrž přečerpávací elektrárny je na vrchu Homole o více jak 220 m nad přehradou. Vodu do ní vede dvojité potrubí. V případě přebytku elektřiny se čerpá voda do horní nádrže (o objemu cca půl miliónu m3) a v případě jejího nedostatku v síti se pak naakumulovaná voda pouští dolů na turbínu, aby elektřinu vyráběla. Přečerpávací elektrárna prošla v letech 1991-1996 rekonstrukcí.

Projekt Svět energie - 3D elektrárny byl úspěšně prezentován na letošní mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně s hlavním tématem výstavy Energie budoucnosti. Aplikace je dostupná i pro platformy s operačními systémy iOS a Android.

Seznam všech plných verzí v Chipu 11/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení