Menu

Inovace, které změní naše životy

IBM "Next 5 in 5"

Inovace, které změní naše životy

Společnost IBM představila svůj každoroční "výhled do budoucnosti", publikovaný tradičně pod názvem "Next 5 in 5". Jedná se o seznam inovací, které mají potenciál změnit v horizontu příštích pěti let způsob, jakým lidé pracují, žijí a baví se. Studie vychází z tržních a společenských trendů, které by měly změnit naše životy, a zároveň se inspiruje nejnovějšími technologiemi vyvíjenými v laboratořích IBM.
A o jaké inovace jde? Podle IBM budeme například v příštích pěti letech komunikovat 3D. 3D rozhraní umožní promítat si 3D hologramy svých přátel v reálném čase. Filmy i televize již do formátu 3D přecházejí. Vědci pracují na zdokonalení videotelefonování tak, aby se z něj stalo holografické telefonování neboli "3D telepřítomnost". Tento postup využívá světelných paprsků z jednotlivých předmětů a z nich pak rekonstruuje obrázek daného předmětu.
Inovací projdou i baterie. Ty budou podle IBM schopné "dýchat vzduch" a pohánět tak naše přístroje. Vzduch v nich reaguje s kovem a eliminuje tak klíčový element, který brání delší výdrži baterií. Bude-li tento vývoj úspěšný, jeho výsledkem budou lehké, výkonné a dobíjecí baterie, které budou schopny pohánět cokoli. Úspornější zařízení by se také mohla obejít bez baterií – dobíjela by se technikou zvanou "sbírání energie", která je již dnes využívána v některých náramkových hodinkách – natahují se pohybem ruky.
IBM dále předpokládá, že různá čidla budou umístěna v telefonu, voze nebo peněžence, takže nebude problém neustále sbírat data, která vědcům poskytnou detailní obrázek o prostředí a která se pak využijí pro vědecké účely. Za pět let by také vyspělé analytické technologie měly uživatelům poskytovat na míru šitá doporučení tak, aby se dostali na žádané místo v co nejrychlejším čase. Poslední predikce se pak týká lepšího využití energie dodávané počítačům. Počítače v datových centrech uvolňují velké množství energie, která by se měla využít například pro vytápění budov v zimě a pohánění klimatizačních jednotek v létě. Až 50 procent energie spotřebovávané dnešními datovými středisky je vynaloženo na chlazení a většina tepla tak přijde vniveč. Nové technologie, jako je například inovativní chladicí systém přímo na čipu, umožňují termální energii efektivně recyklovat.
INFO: www.ibm.com

Wi-Fi dongle Belkin Surf USB

Maličký USB Wi-Fi adaptér

Společnost Belkin uvedla svůj nejmenší bezdrátový Wi-Fi USB adaptér. Bezdrátový mikroadaptér Surf USB má rozměry pouhých 15 × 18 mm a váží 9 gramů. Je tedy ideálním bezdrátovým adaptérem pro notebooky a netbooky – je tak malý, že jej při vložení notebooku do pouzdra či batohu nemusíte odpojovat. Adaptér pracuje v sítích 802.11b/g/n a nabízí maximální teoretickou rychlost až 150 Mb/s. Doporučená maloobchodní cena činí 799 Kč vč. DPH.
INFO: www.belkin.cz

Toshiba mini NB520

Netbook s dobrým zvukem

Nejnovější přírůstek do rodiny netbooků Toshiba se jmenuje mini NB520 a je vybaven reproduktory Harman/Kardon s výkonem 2× 2 W. Reproduktory podporují zvukovou technologii Dolby Advanced Audio. Podle výzkumu firmy Toshiba celkem 81,4 % uživatelů netbooků uvádí, že je pro ně důležité, aby jejich přístroj nabízel dobrý zvuk, protože ho používají pro poslech hudby a sledování filmů nebo videoklipů.
Funkce "Sleep and Music" umožňuje uživatelům, kteří mají své oblíbené skladby uložené na MP3 přehrávači, připojit jej k netbooku a poslouchat hudbu z reproduktorů, aniž by bylo nutné netbook zapnout. Uživatelé mají na výběr z pěti živých barevných variací – modré, hnědé, limetkově zelené, tyrkysové a oranžové.
INFO: www.toshiba.cz

Internetové vyhledávání

Google Zeitgeist 2010

Každoroční žebříčky Google Zeitgeist ukazují, co lidé po celém světě nejvíce hledali na internetu v uplynulém roce. Jsou to přirozeně informace zejména o významných sportovních událostech, technologických novinkách i životě celebrit. Rok 2010 byl plný významných sportovních událostí. Olympijské hry ve Vancouveru i světový fotbalový šampionát v Jihoafrické republice přitáhly mnoho diváků. Fotbalové mistrovství bylo natolik bohaté na hledané výrazy, že letos poprvé mohla být vytvořena zvláštní kategorie nejvyhledávanějších výrazů pouze pro světový šampionát. V první desítce se objevila chobotnice Paul, hlučné vuvuzely nebo národní tým Ghany. Pozadu však nezůstala ani olympiáda. Dotazy na počet olympijských medailí nebo rozpis olympijských závodů byly v mnoha zemích v popředí zájmu vyhledávání. Technologické zábavě vévodily hry na internetu. Lidé zatoužili stát se farmáři ve virtuálním světě Farmeramy nebo si krátili dlouhé chvíle na webovém hřišti Gamezeru či trochu dobrodružným propojováním se s náhodnými uživateli po celém světě prostřednictvím stránky Chatroulette. Mezi skokany roku se v první desítce objevil iPad, a to jak na národní úrovni v nejméně třinácti zemích, tak i ve světovém vyhledávání.
INFO: www.google.com/zeitgeist

Operační systémy

Windows 8: Poprvé s 3D desktopem

Po uvedení uživatelského prostředí Aero se systémem Windows Vista chystá Microsoft v příští verzi operačního systému další změny v rozhraní, které se bude jmenovat Wind. To nabídne mimo jiné trojrozměrný desktop. Jaký úspěch toto nové prostředí bude mít, to se samozřejmě teprve uvidí. Nové rozhraní navíc pracuje dynamicky. Stejně jako Gibbon u Microsoft Office se budou jednotlivé programové ikony a další prvky zobrazovat v závislosti na aplikaci. Uživatelům, kteří jsou zvyklí na systém Windows, tak bude přechod na nové prostředí chvíli trvat. A podobně jako Aero bude "Wind" svižně pracovat jen na rychlých počítačích s výkonnou grafickou kartou. Jen grafické uživatelské prostředí si totiž "ukousne" poměrně velký díl operační paměti (až 170 MB navíc). Navíc bude pro chod prostředí Wind potřebná 64bitová verze Windows 8. Na pomalejších počítačích bude samozřejmě možné spustit i standardní uživatelské rozhraní.
INFO: www.microsoft.com

Sony HDR-TD10

3D řešení pro 3D svět

3D videokamera Handycam HDR-TD10 společnosti Sony je první 3D videokamera, která nahrává v "Double Full HD" (tj. 1 920 × 1 080 krát dvě). Integrovaný systém dvou čoček zahrnuje dva z každého klíčového komponentu – dvě čočky Sony G, dvě čidla "Exmor R" CMOS a dva obrazové procesory "BIONZ". To přináší možnost přehrávání 3D obsahu automaticky v 2D ve full HD kvalitě na displejích, které nepodporují technologii 3D, zatímco 3D záznam může být přehráván bez brýlí na dotykové LCD obrazovce videokamery Xtra Fine 3,5 palce nebo s brýlemi na jakékoliv HDTV umožňující technologii 3D.
Bloggie 3D (MHS-FS3) je zase první kapesní HD 3D kamera určená pro bloggery. Je vybavena technologií HD 3D a rovněž technologií umožňující nahrávání 2D MPEG-4 videa ve full HD kvalitě nebo fotografií s rozlišením 5,1 megapixelu. Podobně jako u 3D videokamery Handycam i Bloggie 3D využívá dvě čočky – pořízené 3D video a fotografie je možno prohlížet na vlastní 3D LCD obrazovce 2,4 palce bez brýlí nebo s brýlemi na jakékoliv televizi vybavené 3D technologií pomocí HDMI připojení.
Také některé novinky z řady fotoaparátů Cybershot umožňují záznam Full HD videa a jsou uzpůsobeny pro pořizování 3D fotografií pomocí pouze jedné čočky a imageru. Navíc mají i funkci Dual Rec pro pořizování fotografií při nahrávání videa. Nové fotoaparáty DSC-WX10, DSC-WX9, DSC-TX100V, DSC-TX10 a DSCHX7V nabízejí výkon i při nízkém osvětlení, 10 snímků za sekundu při rychlém souvislém natáčení a funkci Intelligent Sweep Panorama.
INFO: www.sony.cz

Audioknihy

Novinky dětského webu ČRo

Celkem šestnáct pohádek nově najdete v zábavném webovém projektu Českého rozhlasu Pohádky pro zlobílky. Pohádky můžete poslouchat nebo číst a přitom si hrát se zlobivou holkou nebo zlobivým klukem, brnkat na střeše na piano, chytat protivného pavouka, veselého motýla nebo v rouře neposednou myš. Podívejte se na internetové stránky Českého rozhlasu pro děti. Pohádky pro zlobílky vypráví o nejrůznějších denních lapáliích, do kterých se dostávají malí zlobiví hrdinové pohádek – holčička a chlapeček. Pohádky napsala Martina Drijverová, ilustrovala Bára Buchalová a namluvil Petr Rajchert.
Komentář redakce:
Pohádky pro zlobílky vznikaly ve třech fázích, vždy bylo postupně zveřejňováno několik nových pohádek. Nyní už je série kompletní, proto se o novince zmiňujeme. Navíc je chvályhodné, že jsou podobné projekty pro děti rozvíjeny a stávají se alternativou trávení jejich času na internetu jinak než aktivitou v sociálních sítích typu Facebook nebo Lidé.cz. Atraktivitě internetových pohádek na webu Českého rozhlasu napomáhají zábavné interaktivní kreslené animace.
INFO: webik.rozhlas.cz

Rok 2010 na YouTube

Kompletní přehled žebříčků najdete na stránce YouTube Rewind, kde si můžete přetočit celý rok nazpátek a na nejúspěšnější videa se podívat. Najdete tam také nejhledanější výrazy po měsících, které odráží, co v daném měsíci zvedlo největší vlnu zájmu – od zemětřesení na Haiti až po absolutní hit červnového mistrovství ve fotbalu Wak Waka od Shakiry. Českému YouTube v letoším roce vévodila světová i česká hudební produkce v čele s kapelou Nightwork, slovenským rapperem Rytmusem a českou hvězdou Xindlem X. Z reklamních spotů nejvíce pobavil nestárnoucí hrdina Chuck Norris, chytlavá "ta-ta-ta" reklama společnosti XXXLutz a naše "Láska z Paříže".

TomTom Via

Nové automobilové navigace s handsfree

Via 120 a 125 jsou první navigace značky TomTom, které přinášejí možnost volání handsfree do středního cenového segmentu trhu. Jejich uživatelé také získají službu TomTom Speed Cameras, která upozorňuje na blížící se rychlostní radary na cestě před vámi. Via dále poskytuje reálný odhad času příjezdu (ETA) v kterékoli denní době díky inteligentní technologii IQ Routes, která využívá reálně naměřené průměrné rychlosti na silnicích. Součástí navigací Via je výklopný držák, který je v zařízení integrován. V nabídce je verze s displejem 11 cm (4,3") nebo 13 cm (5"). Verze Via 120 Regional stojí 4 490 Kč a verze Via 120/125 Europe Traffic 5 990 Kč a 6 490 Kč.
INFO: www.tomtom.cz