Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tak to tu ještě nebylo: Samsung připravuje možnost zvětšit displej smartphonu myší – dává to smysl?

Jiří Palyza 28.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Na první pohled by se až chtělo odpovědět že ne, ale novinka má úzkou návaznost na nejnovější informační úniky o připravovaných technologických inovacích jihokorejského výrobce. Konkrétně jde o nasazení rolovacího displeje s plynule proměnnou velikostí, kde možnost vynutit nastavení větší obrazovky pomocí myši už docela smysl dává.

Technologické inovace Samsungu jdou a jasně to dokazuje jeho pozice lídra v oblasti skládacích smartphonů. Nyní se vývojáři vrhli dalším směrem a intenzivně pracují na modelu smartphonu s rolovacím, jinak řečeno posuvným displejem. Ambice technologického giganta je jasná: chce představit vůbec první smartphone tohoto typu.

Pokud se současné experimentování podaří úspěšně uvést v praxi, uživatelé by si mohli u takových zařízení upravovat velikost displeje podle vlastních potřeb. Šlo by o revoluční změnu z hlediska flexibility a uživatelského komfortu. A v té souvislosti je významná i další možnost, a to ovládat smartphone, resp. velikost jeho displeje, pomocí běžných vstupních zařízení, jakým je například myš.
 

Mohlo by vás zajímat

Samsung v souvislosti s plánovanou inovací podal patent a výzkumníkům se podařilo zjistit, že se v popsaném řešení soustředí na dynamické přizpůsobení velikosti obrazovky. Uživatelé by měli mít možnost displej zvětšovat či zmenšovat jednoduchými gesty a zařízení by mělo podporovat i multitasking.

S podporou možnosti ovládat myší velkost formátu by se nová mobilní zařízení mohla stát základem mobilního pracoviště.

Samsung boří hranice: jeho podaný patent popisuje zařízení s výsuvným displejem, ovládaným myší

Zdroj: X / @samloverblog

Myš ale nebude jediné periferní zařízení, pomocí kterého půjde smartphone všestranně ovládat. Bude k dispozici i stylus, který uživatelé produktů jihokorejského výrobce už mohou znát z modelů Galaxy Note.

Uživatelům by pro změnu velikosti displeje mělo stačit provést odpovídající akci, jako je například klepnutí na dotykovou plochu na zadní straně zařízení, kliknutí na odpovídající ikonu nebo snad i přesunutí kurzoru na okraj obrazovky.

V návaznosti na podaný patent se také spekuluje, že zařízení bude vybaveno mechanismem s motorkem, který by automaticky upravoval viditelnou velikost obrazovky na základě vstupu uživatele některou z ovládacích metod; například myší nebo dotykem. 

Mohlo by vás zajímat

Před vývojáři ale ještě stojí nelehký úkol. Jakákoliv pohyblivost či posuvnost některé ze součástí tak sofistikovaného zařízení, jakým smartphone bezesporu je, vyžaduje velmi precizní zpracování, ale také hodiny testování. V případě posuvného displeje bude obzvlášť kladen důraz na odolnost materiálu a mechanismu. Bude muset spolehlivě fungovat i po mnoha cyklech změny velikosti displeje.

Abychom ale byli spravedliví je nutné dodat, že myšlenka rolovacího displeje není zas tak úplně nová. Podobné koncepty představili i jiní výrobci, například LG. Možnost ovládat myší velikost obrazovky ale do práce s mobilními zařízeními vnáší zcela nový rozměr.

Pokud se nová koncepce Samsungu ujme, mohla by otevřít novou kapitolu vývoje chytrých telefonů a připravit půdu pro další vývoj mobilních počítačů.

Zdroj: Telefonu Remontas Vilnius, X / @samloverblog, Sam Lover


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme