Menu

Stahování legální a nelegální

Stahování legální a nelegální

Co můžete bez obav z internetu stahovat, a čemu se naopak musíte vyhnout? Prozradíme vám, co je nelegální, i to, odkud můžete stahovat bez obav.
CLAUDIO MÜLLER

SOFTWARE

Craknuté plné verze jsou nejen nelegální, ale také nebezpečné. Přitom legální cesta je tak snadná.

Stáhnout a nainstalovat si nový Office 2010 zvládne i průměrný uživatel. Pomocí Googlu a magických slov jako "keygen", "crack" nebo "warez" je to skutečná hračka. Jenže používání takového softwaru je zcela nelegální. Při instalaci produktu musíte odsouhlasit licenční podmínky a ani pro osobní použití nemůžete používat verzi, kterou jste nenabili legálně.
Kromě toho, že porušujete zákon, vám hrozí ještě další problém. Pokud si totiž z warezové stránky stáhnete nelegálně software, je velká pravděpodobnost, že bude zavirovaný. Nemusí jít konkrétně o samotnou instalaci, ale třeba o generátor sériového čísla nebo "patch", který z trial verze udělá plnou verzi. Kdo si naivně myslí, že ho bezpečnostní balík ochrání, ten je na omylu. Antivir zabraňuje vniknutí škodlivého kódu. Pokud jej dobrovolně spustíte, navíc ještě pravděpodobně s právy administrátora, vaše šance jsou minimální. Dobrý antivir dokáže škodlivý kód odhalit ještě předtím, než soubor spustíte, a zablokuje k němu přístup. Řada uživatelů pak postupuje tak, že antivir vypne… To, že se pak rootkit zavrtá do systému takovým způsobem, že jej už nikdy neodstraníte, je každému pravidelnému čtenáři Chipu jasné.

Šedá zóna

Zavítáte-li na stránku www.oldversion.com, najdete zde starší verze komerčních nástrojů, jako je Paint Shop Pro, WinRAR nebo PowerDVD. I když ve své době byly programy placené, nyní už se neprodávají, a jejich stažení tedy fakticky není krádež. Zákon problematiku nijak neřeší, a co není zakázáno… Ani výrobci programů nemají se serverem potíže, někteří dokonce doufají, že se uživatelům stará verze natolik zalíbí, že si koupí verzi novou.

Legálně

Stáhnout legální software pro osobní použití je tak jednoduché. Stačí navštívit stránky, jako je stahuj.cz, slunečnice.cz nebo sourceforge.net, a odtud stažené programy jsou právně v pořádku. Vůbec nejlepší varianta je používat plné verze z Chip DVD. Jedná se o komerční produkty, ke kterým nakupujeme licence. Ke všem plným verzím navíc najdete podrobné návody.

Možnosti stahování
+ sourceforge.net
+ www.stahuj.cz
+ www.slunecnice.cz
? www.hotud.org
? www.oldversion.com
x www.rlslog.net
x www.warez-load.com
x www.uloz.to


HUDBA

Poslouchat hudbu je jednoduché, a pokud budete opatrní, tak i legální.

Hudbu si můžete pro osobní potřebu neomezeně stahovat, což je oproti softwaru rozdíl. Důležité ale je, že ji musíte jen stahovat – nesmíte ji sdílet. U služeb, jako je Torrent nebo DC++, většinou sdílíte to, co stahujete. A to už je špatně. Pokud sdílíte autorsky chráněný obsah, porušujete zákon.

Šedá zóna

Dokonalým zdrojem hudby je videoportál YouTube. Pokud jej používáte pro přehrávání hudebních videí, je všechno v naprostém pořádku. Jenže co když si chcete hudbu stáhnout třeba do MP3 přehrávače? YouTube stahování nedovoluje, také proto k tomu není dostupná žádná funkce, a brání se stahování videí, jak může. Co je mu to ale platné, když existují programy, které se na stahování videí specializují a z videa vám vytáhnou zvukovou stopu, kterou si jen přehrajete do MP3 přehrávače? Tak sice porušíte nějaká pravidla a podmínky, na druhou stranu je tento postup zcela nezjistitelný.

Legálně

Líbí-li se vám písně vašeho oblíbeného interpreta, podpořte jej nákupem. Velmi snadno a rychle to jde na serveru www.i-legalne.cz. I třeba na serveru www.uloz.to si můžete stahovat hudbu zcela legálně. Navíc na severu nejsou jen kradené věci, ale třeba si zde můžete stáhnout nové album skupiny Ready Kirken, a pokud se vám líbí, můžete kapele poslat nějaký ten peníz.
Pokud chcete jen tak poslouchat oblíbenou hudbu a je vám vlastně jedno, co konkrétně posloucháte, použijte webová rádia. Všechna internetová rádia jsou dostupná přes stránku www.play.cz. Najdete zde většinu českých rádií a nepřeberné množství rádií zahraničních.
Náš tip: Aplikaci Play.cz si můžete stáhnout do svého iPhonu. Přímo z telefonu pak můžete poslouchat streamy rádií v perfektní kvalitě.

Kde stahovat hudbu
+ www.i-legalne.cz
+ www.uloz.to
+ www.play.cz
? www.youtube.com
? www.last.fm
? Listen.grooveshark.com
x guru-world.net
x www.omega-music.com


FILMY

Pro filmy platí podobná pravidla jako pro hudbu. Zdroje jsou však odlišné.

Jestliže si pro vlastní potřebu stáhnete film ze serverů, jako je RapidShare nebo Ulož.to, nedopouštíte se žádného trestného činu, což je důležité. Na druhou stranu, ten, kdo sem film uložil, jej nejčastěji získal nelegální cestou – nahráním v kině, prolomením ochrany při ripování DVD/Blu-ray apod. Při stahování tedy máte jistotu, že pochází z nelegálního zdroje.
Většině uživatelů to ale vůbec nevadí. Podle odhadů společnosti Cisco je zhruba 50 % internetového provozu generováno právě při stahování nebo výměně (Torrent) filmů. Podle předpokladu této společnosti pak bude přenos dat na serverech, jako je HotFile, RapidShare apod., generovat v roce 2014 kolem 4 milionů terabajtů měsíčně.
Ne všechny filmy ke stažení zdarma jsou však nelegální. Třeba na serveru, který znáte jako archiv internetu www.archive.org, je k dispozici velké množství videí. Jistě, nejedná se o hollywoodské pecky, pokud vás ale zajímají filmy třeba o cestování, historii nebo různá komunitní videa, své si zde najdete – drtivá většina obsahu je však v anglickém jazyce.
Kdo dává přednost českým videím, ten může zkusit portály, jako je www.videacesky.cz nebo www.stream.cz. Právě druhý zmiňovaný hodně tlačí na pilu a najdete zde třeba i filmy nebo seriály z českých televizí a spoustu vlastního obsahu. Na české poměry je stream.cz opravdu dobře zásoben a kvalita videa je na dobré úrovni – myslíme tedy technologickou kvalitu videa.
Na těchto serverech ale nenajdete filmové novinky. Ty nabídne třeba internetová videopůjčovna www.topfun.cz. Za zapůjčení filmu (na 24 hodin) zaplatíte většinou 49 Kč.
Pokud za sledování rozhodně platit nechcete, můžete vyzkoušet portál www.kino.to. Tento portál odkazuje na webové stránky, kde jsou k dispozici streamy. Do počítače tedy nic neukládáte, vše funguje v reálném čase. Kde se ale na daných webových stránkách obsah bere, to je asi lepší nevědět.

Zdroje videa
+ www.topfun.cz
+ www.stream.cz
+ www.archive.org
+ www.zattoo.com
+ www.ivysilani.cz
? www.kino.to
? www.videacesky.cz
? serialy.otv.sk
? www.uloz.to
x bitreactor.to
x www.cinetopia.ws
x www.jokermovie.orgFoto: Chip DVD: Každý měsíc přinášíme výběr plných verzí komerčních programů – vše je vyzkoušené, legální a s podrobnými návody.
Foto: Zakázané: Software nesmíte krást ani pro vlastní potřebu.
Foto: Legálně: I přes Ulož.to můžete legálně stahovat hudbu a autorovi zaplatit podle toho, jak moc se vám líbila.
Foto: Nic špatného: Pokud si pustíte stream filmu třeba z http://serialy.otv.sk, neděláte nic nelegálního. Film byl ale ukraden.


Vysvětlivky:
+ legální download
? zákonem neošetřeno
x nelegální