Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Češi a mobilní data 2016

Pavel Trousil 29.08.2016

Mobilní internet v Česku využívá 55 % lidí ve věku 18 až 64 let, to je o 10 procentních bodů více než v roce 2012. Jak internet v telefonu proměnil uživatele, kdo mobilní data nejvíce využívá a na co data spotřebováváme?

Kapitoly článku

Polovina Čechů díky mobilním datům méně plánuje a každý šestý se lépe seznamuje. Alespoň to vyplývá ze studie společnosti KPMG Česká republika. Podle ní také 60 % Čechů spotřebuje měsíčně do 500 MB mobilních dat, uživatelé jsou nejspokojenější jsou s pokrytím signálem, méně již s cenou za data. Spotřebují také 70 % dat na komunikaci na sociálních sítích a přehrávání videa.

Závěry vyplývají ze studie „Češi a mobilní data 2016“, kterou vypracovala KPMG Česká republika na základě průzkumu, do něhož se zapojilo přes 1 800 uživatelů mobilního internetu a který má za cíl zmapovat chování platících uživatelů mobilního internetu. Ten dnes v Česku využívá 55 % lidí ve věku 18 až 64 let. To je o 10 procentních bodů více než v roce 2012.

Za rychlým rozvojem mobilního internetu stojí na jedné straně rychlé budování datové sítě LTE, marketingové strategie operátorů a snížení cen chytrých telefonů, na druhé pak změna životního stylu uživatelů, ke které tento nový technologický standard vedl,“ říká Ondřej Holek, který v KPMG Česká republika odpovídá za služby pro sektor telekomunikací.

Zatímco v roce 2014 pokrývalo LTE 15 % populace Česka, v současnosti je to již 92 % a ČR je tak v tomto ohledu na evropské špici. Ve spotřebě dat jsou Češi s průměrnými 600 MB naopak stále pod evropským průměrem,“ dodává Ondřej Holek. „Pokud se podíváme na spotřebu mobilních dat v ostatních zemích, tak jednoznačně vedou Švédsko, Finsko, Japonsko a Jižní Korea, kde se spotřeba dat pohybuje v násobcích tohoto průměru,“ dodává Holek.               

Více sebevzdělání, lepší cestování, méně plánování 

Dvě třetiny respondentů ve věku 18–24 let se spoléhají na okamžitou dostupnost dat a méně plánují. Třicet procent respondentů také uvedlo, že z mobilu řídí své finance. Pětina lidí pak méně sleduje televizi a více videa v mobilním telefonu. Mobilní internet také přinesl zásadní změnu v osobním životě uživatelů. Každý šestý uživatel uvedl, že díky němu omezil setkávání s přáteli a na druhou stranu se také každý šestý respondent lépe seznamuje s novými lidmi a partnery.  Třetina respondentů uvedla, že díky mobilnímu internetu věnuje více času sebevzdělávání a pro celých 61 % je díky mobilním datům příjemnější cestování.

 

U Čechů vede prohlížeč

Přestože v jiných oblastech se Češi příliš neodlišovali od evropského nebo světového průměru, ve využívání aplikací jsou na opačném pólu. „Ve Velké Británii využívá aplikace více než 80 % uživatelů a pouze necelá pětina preferuje prohlížeč. V ČR je toto procento výrazně nižší,“ říká Ondřej Holek. „Ukazuje to, že Češi jsou konzervativní a i do světa mobilů si nesou zvyky zažité používáním stolních počítačů,“ dodává Holek.

V přístupu přes aplikace v ČR dominují navigace, mapy a sociální sítě (54–65 %). Přehrávání videa přes aplikace preferuje pouze 28 % respondentů, což je méně než polovina v porovnání se zahraničím. Překvapivé je také malé procento (36 %) respondentů, kteří pro přístup do svého bankovnictví využívají aplikaci.

Češi jsou s nabídkou i službami operátorů spokojeni

Celkem 7 z 10 lidí uvedlo, že je spokojeno s mobilním datovým připojením od svého operátora. 6 z 10 lidí je pak spokojeno i s cenou datových služeb a pouze necelá pětina s ní spokojena není.  „Spotřeba dat mobilních dat v Česku poroste a očekáváme, že se během nejpozději tří let dostane na úroveň evropského průměru. Trhu by mělo prospět jak sdílení sítí mezi operátory, tak zvýšení flexibility jednoho z operátorů po oddělení infrastrukturní části,“ dodává Holek.    


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud