Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká aplikace může pomoci odhalit počínající Alzheimerovu i Parkinsonovu chorobu

Pavel Trousil 08.12.2023

Mobilní aplikace Cogni Trainee dlouhodobě testuje mentální schopnosti zejména u seniorů a může tak včas podchytit zhoršení, které se jinak těžko rozpozná. Pak je možné zpomalit rychlost rozvoje nemoci a oddálit její progresi. Na vývoji spolupracovali čeští odborníci v oblasti neurověd.

Kapitoly článku

Technologická novinka může pomoci rozpoznat příznaky, které mohou být známkou nastupujícího neurodegenerativního onemocnění (Alzheimerova a Parkinsonova choroba). Pomocí strojového učení a matematických modelů testuje paměť, řeč, pozornost, prostorovou orientaci a rozhodování. 

Pokud by se díky Cogni Trainee onemocnění zachytilo v rané fázi a člověk by se včas dostal do lékařské péče, nemoc by se výrazně zpomalila a člověk by zůstal déle samostatný a nezávislý. 

Na vývoji platformy pracovali odborníci z Pražského inovačního institutu pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy společně s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT), společností T Mobile a Národním ústavem duševního zdraví. Aplikaci budou postupně rozšiřovat o další funkce a testy.
 

Cogni Trainee
Aplikace dlouhodobě testuje mentální schopnosti zejména u seniorů a může tak včas podchytit zhoršení.
Zdroj: Screenshot webu Cogni Trainee

Říká se, že neurodegenerativní choroby jsou pandemie 21. století. Ztracené schopnosti nelze vrátit, ale postup nemoci je možné co nejvíce zbrzdit. Proto je včasné varování tolik potřebné,“ vysvětluje prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc., z CIIRC ČVUT, jedna z autorek testovací aplikace.

Aplikace Cogni Trainee není diagnostickou ani léčebnou metodou, ale představuje expertní alertní systém, který je zaměřen na včasný záchyt příznaků, které by mohly být prvními varovnými signály počátku neurodegenerativních onemocnění. Cílem aplikace je informovat o možném nástupu blížícího se onemocnění ve velmi časném stádiu, kdy je možné zpomalit rychlost rozvoje nemoci a oddálit její progresi, ať již tréninkem, nebo včasnou medikací,“ doplňuje MUDr. Martin Brunovský, Ph.D., z NUDZ, expertní garant vědecké a etické validity výzkumu.
 

Mohlo by vás zajímat

Přestože nejsou k dispozici přesné údaje o incidenci a prevalenci jednotlivých neurodegenerativních onemocnění, podle odborných odhadů trpí Alzheimerovou chorobou v ČR zhruba 150 tisíc lidí.  Do roku 2050 se očekává, že se toto číslo téměř zdvojnásobí.

Jak aplikace funguje

Aplikace propojuje testování verbálních, logicko-matematických, paměťových a emočních schopností jedince. Nejde však o prvoplánové vyplňování testů. Jedinečnost aplikace spočívá v tom, že schopnosti a jejich vzájemný vztah testuje dlouhodobě a v kombinaci se sledováním ostatních projevů včetně těch mimo přímou kontrolu uživatele, například plynulost a tlak dotykových funkcí při práci s tabletem, parametry řeči nebo výraz obličeje.

Jednotlivé testy v aplikaci hodnotí uživatelovu schopnost udržet pozornost, jeho paměť a hmat. Celá testovací série zabere méně než 20 minut. Pokud se uživatel otestuje alespoň dvakrát za tři měsíce, získá výsledné skóre, které může sloužit jako indikátor možného zdravotního problému.

Aplikaci bude moci veřejnost používat, až bude systém v provozu. V současné době se připravuje uvolnění aplikace široké veřejnosti. V první fázi bude aplikace nasazena do sociálních služeb zřízených HMP. Pro testování je nutný velký dotykový displej (10 palců a více), kamerka a mikrofon. Platforma PC s Windows je podporována pokud má počítač dotykový displej.
Zdroj: Cogni Trainee  


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud