Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co to má znamenat? Facebook si ukládá vaše číslo mobilu ať už chcete nebo ne – jak jej vymazat

Jiří Palyza 07.11.2022

I když jste si na Facebooku nikdy nevytvořili účet, mohl shromažďovat vaše údaje. Naštěstí to jde zkontrolovat a v několika krocích případně vymazat.

Kapitoly článku

Koncern Meta, který vlastní služby Facebook, WhatsApp nebo Instagram, není zrovna známý jako ohleduplný ochránce dat uživatelů. Spíš naopak. Někteří uživatelé si proto účet na některé z jeho služeb raději vůbec nevytvořili nebo jej už dávno smazali.

V obou případech ale mohou být v databázích Mety stále uloženy vaše osobní a citlivé informace, jako je například číslo vašeho mobilního telefonu. Stačí, aby některý z vašich kontaktů sdílel svůj telefonní seznam s Facebookem. Pokud si chcete vše prověřit, můžete to udělat teď hned.

Facebook si uchovává vaše údaje: jak to zkontrolovat a případně odstranit

metadelete-1

Můžete vyhledávat mobilní i pevné telefonní číslo, ale také e-mailovou adresu. | Zdroj: Facebook

Zajímavé je, že Meta nabízí svůj vlastní nástroj, pomocí kterého můžete zkontrolovat, zda uchovává vaše data. Téměř nikdo o tom neví a ani Facebook, potažmo Meta, jeho nalezení uživatelům nijak neusnadňuje.

Jak vymazat informace, které si uložil Facebook a Meta?

metadelete-2

Pokud naleznete telefonní číslo, můžete jej snadno vymazat. Zvolit jde i platformu, ze které má zmizet. Ještě je nutné zadat potvrzovací kód. | Zdroj: Facebook

Webový formulář pro vyhledávání a případné odstraňování osobních údajů se nenápadně skrývá hluboko v nápovědě ve formě textového odkazu uvnitř rozsáhlého článku. Ten naleznete na adrese: https://www.facebook.com/help/637205020878504

Pro nás je důležitá pasáž, která se nachází zhruba uprostřed textu. Zde je ukryt odkaz na užitečný formulář: https://www.facebook.com/contacts/removal

V této webové aplikaci už můžete začít vyhledávat data, která vás zajímají:

– číslo mobilu,
– pevnou linku,
– e-mailovou adresu.

V dalším kroku si můžete zvolit, zda zvolený údaj chcete vyhledat na Facebooku a Messengeru, nebo na Instagramu.

Po zadání telefonního čísla nebo e-mailové adresy vám bude zaslán potvrzovací kód, aby vaše údaje nemohl vymazat někdo neoprávněný. Zadáním kódu zobrazíte výsledek vyhledávání.

Pokud byla vaše data nalezena, můžete je odstranit kliknutím na tlačítko Potvrdit.

Záměrně nám to ztěžují

Nejenže je nástroj pro odstraňování údajů v prostředí Mety komplikované najít, navíc je jeho uživatelské rozhraní navrženo tak, aby to zabralo co nejvíce času. Mobilní telefonní číslo například nelze automaticky vyhledat na všech platformách koncernu, ale je nutné tento proces několikrát opakovat ve webové aplikaci. Poté je třeba celý postup opakovat pro e-mail a číslo pevné linky. Pokud používáte více e-mailových adres, budete muset celé kolo projít několikrát.

Zdroj: Facebook centrum nápovědy, FacebookMashable


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud