Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Další nákup Lenova

redakce 30.01.2014

Po převzetí divize x86 serverů od IBM uzavřelo čínské Lenovo další velký obchod. Od Googlu kupuje divizi Motorola Mobility.

Lenovo je v současnosti pátým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. V roce 2013 jich firma prodala podle údajů společnosti Strategy Analytics 45,5 milionu, drtivou většinu z toho na domácím čínském trhu. Ve spojení s Motorolou by však firma poskočila už na třetí pozici. Zatímco samotné Lenovo má na trhu smartphonů podíl asi 4,6 %, ve spojení s Motorolou už by to za loňský rok bylo 6 % a třetí místo za Samsungem (32,3 %) a Applem (15,5 %). Pro čínskou firmu jde navíc o oznámení druhé významné akvizice za poslední týden. Od IBM firma koupí divizi serverů založených na x86 architektuře.

Lenovo zaplatí Googlu za Motorolu bezmála 3 miliardy dolarů. Google si z Motoroly ponechá jen některé patenty, ke kterým ovšem Lenovu poskytne licenci. Tým vyvíjející v Googlu operační systém Android převezme projekt modulárního smartphonu Ara. Lenovo naopak získá přibližně 2 000 patentů a také distribuční a obchodní síť Motoroly. 

Google koupil společnost Motorola v roce 2011 za přibližně 12,5 miliardy dolarů. Za prodej divize vyrábějící set-top boxy utržil 2,35 miliardy a za odprodej ztrátové divize Mobility nyní získal další 3 miliardy dolarů. Za patenty Motoroly, které zůstanou v jeho vlastnictví, tak Google v podstatě zaplatil asi 7 miliard dolarů.

moto-nahled

Lenovo zatím při oznámení transakce neoznámilo své plány se značkou Motorola. Každopádně mu tato otevře dveře na americký trh a zajistí snazší pozici pro expanzi i do dalších zemí. „Akvizice Motoroly jen potvrzuje sílící ambice Lenovo Mobile prosadit se na světovém trhu. Nedá se však očekávat, že by transakce přímo podpořila vstup oficiálně dosud nedostupných telefonů od Motoroly do České republiky. Je však téměř jisté, že tento krok urychlí expanzi mobilní divize Lenova na světové trhy, včetně toho našeho,“ naznačuje možný vývoj Jiří Opletal, expert na čínský mobilní trh a provozovatel portálu www.levnesmartphony.cz. 

Koupě Motoroly je jednoznačně dobrou zprávou pro zúčastněné strany. Naopak negativní důsledky může mít transakce pro konkurenci, především výrobce, kteří bojují o pozice v první pětce až desítce výrobců. Strategy Analytics například vyjmenovává čínské soupeře Lenova, společnosti Huawei, ZTE a TCL-Alcatel, ale třeba také ambiciózní nováčky Xiaomi a Coolpad. Bez obav se na transakci nemohou podle analytické společnosti dívat ani tradiční značky jako Samsung, Apple a Sony.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud