Přejít k hlavnímu obsahu

Diváci v přechodu

Pavel Trousil 17.10.2019

Koncem listopadu se začnou vypínat první DVB-T vysílače. Diváci se na tuto změnu musí připravit. Náš speciál je věnován hladkému přechodu na DVB-T2.

Jeden přechod už televizní diváci za sebou mají. V roce 2011 byly totiž vypnuty poslední dva analogové vysílače a od té doby je k dispozici pouze digitální televizní vysílání DVB-T. Nyní je situace podobná. Koncem letošního listopadu začne v Praze druhá televizní digitalizace a přechod na DVB-T2. Evropský parlament totiž schválil rozhodnutí o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz, které využívá právě končící DVB-T. Frekvence v pásmu 700 MHz budou vyčleněny pro datové sítě páté generace, označované jako 5G, které umožní lepší využití mobilního internetového připojení.

O přechodu na nové digitální televizní vysílání je už většina diváků informována a řada z nich, konkrétně asi 30 procent, již DVB-T2 přijímá. Aby přechod proběhl hladce, České Radiokomunikace totiž již delší dobu vysílají jak v DVB-T, tak v DVB-T2 v tzv. přechodové síti. Podrobnosti o přechodu i o vhodném hardwarovém vybavení najdete v Chipu 11/2019.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud