Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

ELAC Vela k 25 výročí výškového měniče JET

redakce 27.11.2018

Elac představuje u příležitosti 25. výročí legendárního výškového měniče JET novou řadu Vela, která kombinuje nejzajímavější patenty společnosti s moderním pojetím a materiály.

Reproduktorové sestavy ELAC Vela vynikají precizním a luxusním zpracováním, vyspělou konstrukcí, unikátními technologiemi a patenty. Řada Vela navazuje na předchozí úspěšnou sérii 400 a vznikla u příležitosti 25. výročí od představení legendárního výškového reproduktoru JET.  Na první pohled zaujme lichoběžníkový tvar jejich ozvučnic s elegantními hliníkovými prvky, minimem rovnoběžných ploch a náklonem vzad. Tato konstrukce účinně eliminuje vznik nežádoucího stojatého vlnění uvnitř kabinetu. Uživatelé si mohou vybrat povrchovou úpravu v lesklém bílém laku, ořechové dýze, nebo zcela individuální provedení na zakázku.

Základem všech variant Elac Vela jsou výškové reproduktory JET 5, jejichž první generaci Elac představil již v roce 1993. Tyto tweetery využívají pružnou membránu tvořenou folií tenčí než lidský vlas, která je ručně skládána do tvaru měchu harmoniky.  Zvukové vlny nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíž skladů je vzduch vytlačován ven.  Výhodou této technologie oceňované audiofily z celého světa je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče.  Díky nízké hmotnosti membrány mají měniče okamžitou reakci bez jakéhokoli zpoždění. Reproduktory JET 5 se vyznačují mimořádně vzdušným podáním vysokých frekvencí, odlišným od tradičních řešení. V řadě Vela jsou tyto výškové měniče zasazeny do speciálních kónusů, které optimalizují vyzařování zvukových vln.

Středové a basové měniče tvoří černě eloxované hliníkové membrány zavěšené v litém koši zalamované do tvaru krystalu. Toto ověřené provedení zajišťuje jejich vysokou tuhost a v kombinaci s nápadně velkým pryžovým závěsem umožňuje velký rozsah jejich pohybu. Port bassreflexu je zasazen do hliníkové základny, což minimalizuje nároky na umístění reprosoustav v poslechovém prostoru. Velmi nároční posluchači ocení také dva páry reproterminálů, které umožňují využít připojení typu bi-wire / bi-amp.

Regálové, sloupové i centrální kabinety

Základem série Elac Vela je dvoupásmová regálová sestava s označením Vela BS 403 kombinující výškový měnič JET 5 s jedním středo-basovým reproduktorem typu AS XR o průměru 150 mm. Sloupové provedení FS 407 a centrální jednotka pro ozvučení domácího kina CC 401 jsou navíc osazeny druhým středo-basovým měničem stejné velikosti. Nejvyšší řada sloupů FS 409 je konstruována zcela individuálně a je osazena výškovým měničem JET 5, dvěma basovými (180 mm) a jedním středovým (150 mm) reproduktorem. Hmotnost jednoho kusu tohoto provedení je 32,1 kg.

Kompletní sada ELAC Vela je nyní k dostání u autorizovaných prodejců distributora BaSys. Regálová reprosoustava ELAC Vela FS 403 je na trhu za cenu 26 000 Kč za jeden kus, odpovídající sloupová sada za cenu 52 000 Kč za kus, centrální reproduktor za 49 000 Kč a sloupové provedení FS 409 lze koupit za 83 000 Kč za kus. Za příplatek lze reprosoustavy objednat v luxusním provedení potažené ořechovou dýhou, nebo v individuálním nástřiku v libovolném odstínu RAL.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud