Malware zaměřený na krádeže hesel a platebních údajů
Zabavená infrastruktura byla prostřednictvím zapojených organizací a kybernetických zločinců použita k útokům na miliony uživatelů po celém světě. Odhady odborníků hovoří o minimálně 1,7 milionech případů, ve kterých byl Lumma Stealer zneužit ke krádežím informací. Šlo především o data z prohlížečů, informace automatického vyplňování formulářů, přihlašovací údaje a data související s kryptoměnami.
Americký úřad pro vyšetřování, FBI, připisuje útokům Lummy přibližně 10 milionů infekcí. Zákrok proti zločinecké struktuře se týká také pěti domén, sloužících jako přihlašovací panely pro správce a platící zákazníky, kteří si útoky prostřednictvím Lumma Stealeru objednávali.
Zvláštní způsob maskování
Ukradené údaje kyberzločinci prodávali v šedé zóně internetu, přičemž Lumma platila za hlavní nástroj pro krádeže identit a podvodů v celosvětovém měřítku. Jen od března do května letošního roku bylo identifikováno přes 394 000 systémů Windows, které byly Lummou infikovány.
Podle zveřejněných informací sídlí hlavní vývojář malwaru Lumma v Rusku a vystupuje pod přezdívkou Shamel. Prodává různé úrovně služby prostřednictvím Telegramu a na ruskojazyčných chatovacích fórech.
Na Android se vrátil neřád Vultur: špehuje uživatele a nahrává obrazovku
Podle charakteru služby, kterou si strůjce útoku zakoupí, může poskytovatel malwaru vytvářet jeho přizpůsobené mutace, přidávat nástroje pro jeho maskování a skrývání při šíření, a sbírat ukradené údaje na internetovém portálu.
Lumma, která se řad do kategorie takzvaných infostealerů – kódu pro krádeže informací a dat – je k dispozici v rámci modelu „malware jako služba“ za 250 až 1000 dolarů. Vývojář také nabízí plán, v jehož rámci za cenu 20 000 dolarů poskytuje přístup ke zdrojovému kódu a možnost prodávat jej dále jiným zločineckým subjektům.
Podle charakteru služby, kterou si strůjce útoku zakoupí, může poskytovatel malwaru vytvářet jeho přizpůsobené mutace, přidávat nástroje pro jeho maskování a skrývání při šíření, a sbírat ukradené údaje na internetovém portálu.
Lumma, která se řad do kategorie takzvaných infostealerů – kódu pro krádeže informací a dat – je k dispozici v rámci modelu „malware jako služba“ za 250 až 1 000 dolarů. Vývojář také nabízí plán, v jehož rámci za cenu 20 000 dolarů poskytuje přístup ke zdrojovému kódu a možnost prodávat jej dále jiným zločineckým subjektům.
Nebezpečí ale zdaleka nezmizelo: Microsoft a Europol vyzývají k opatrnosti
Ačkoli se podařilo rozbít centrální přístup k malwaru Lumma, kvůli dalším odnožím infostealerů, jakými jsou Meduza, Rhadamanthys nebo Stealc, hrozba přetrvává.
Pokud kyberzločinci disponují dostatkem času a peněz, mají možnost škodlivou infrastrukturu obnovit. Microsoft všem uživatelům doporučuje, aby přijali následující ochranná opatření:
- Pro přihlašování do různých profilů a služeb využívejte vícefaktorové ověřování a aktuální antivirový software.
- Dbejte zvýšené opatrnosti při otevírání e-mailů a odkazů.
- Důležité je také pravidelně aktualizovat operační systémy včetně instalovaných programů a aplikací, a také si udržovat zálohy pro zajištění bezpečnosti vlastních dat.
Zdroj: The Hacker News, Europa.eu