Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Fotíte si hanbaté fotky? Určitě vás překvapí, kdo k nim má přístup

Jakub Fišer 16.08.2022

Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s blízkými. A také hodně fotíme. Přírodu, architekturu, ale také akty nebo intimní fotografie, které by měl vidět jenom autor a osoba na fotografii. Přesto je velmi jednoduché nechat si citlivé fotografie uniknout.

Ve svém posledním příspěvku se tomu věnuje kyberbezpečnostní společnost Avast. Než aby vám citlivé fotografie ukradl hacker přes půlku světa, se mnohem častěji jedná o vaši blízkou osobu – anebo bývalou blízkou osobu. Řeč je o ex-partnerovi nebo partnerce, kteří často mají přístup k vašemu telefonu, anebo k vašim přihlašovacím údajům na sociálních sítích.

Neposílejte intimní fotografie

V červnu provedla společnost Behavio průzkum mezi českými muži a ženami. Zjistilo se, že sdílení zařízení a hesel s partnery často zůstává bez kontroly, a to jak během vztahu, tak – což je ještě znepokojivější – po jeho ukončení. Téměř polovina respondentů uvedla, že zná online heslo někoho jiného, a více než třetina z této skupiny přiznala, že zná heslo svého současného partnera. Necelá třetina zná heslo bývalého partnera. Někteří dokonce mají účty svého partnera stále přihlášené na počítači a po odluce jej neodhlásí.

Zhrzení ex-partneři mohou mít tendenci své bývalé lásce nějak ublížit. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy osoba nesrovnaná s rozchodem vyvěsila na internet hanbaté fotky své bývalé polovičky a připojila k příspěvku odkaz na sociální sítě dotyčného; přesně jak to zachycuje dokument Nejnenáviděnější chlap na internetu z produkce Netflixu.

Jak tedy svá data ochránit, obzvláště pokud jde o nahé fotky? V první řadě si vůbec rozmyslete, zdali chcete někomu intimní fotografie posílat, respektive je vůbec pořizovat. Pokud se rozhodnete, že ano, musíte si být jisti, že důvěřujete osobě, které je posíláte, anebo se kterou je fotíte.

Nezapomínejte chránit své přístroje a účty přístupovým kódem. Na telefonech, tabletech či počítačích to může být biometrická ochrana spojená s heslem či PIN kódem. Na internetu byste si měli zařídit opravdu silné heslo na služby od Googlu, Meta a podobně (všechny, které denně používáte) a připojit i dvoufaktorové ověření. Samozřejmě – nezapomínejte se vždy všude odhlásit, tedy pokud zrovna nejde o váš osobní přístroj.

Zdroj: Avast


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud