Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Gigapanorama Prahy je online

Pavel Trousil 29.11.2018

Panoramatická fotografie Prahy, která se poprvé ukázala na Prague Maker Faire, je nyní dostupná pro všechny s připojením k internetu. Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffrey Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení 405 gigapixelů.

Kapitoly článku

V pražské Galerii Mánes byla podruhé sestavena největší panoramatické fotografie Prahy, která kdy vznikla. Stalo se tak k příležitosti spuštění portálu s touto fotografií. Jedná se o 360° fotografii pořízenou při opravě Staroměstské radnice, přímo z vrcholu její věže. Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffrey Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení 405 gigapixelů a ja šířku 910 000 pixelů. Nyní je dílo dostupné i online na www.gigapanorama.cz a každý s připojením k internetu si tak může prohlédnout celou fotografii.

img-2549-x-nahled

 Focení byla zábava, práce začala až u počítače

Vyfocení tak monstrózního díla není vůbec jednoduché. Obyčejná 360° kamera na takový úkol nemá rozlišení a je proto nutné použít klasický fotoaparát. Jeffrey Martin již má svoje know-how a mnoho nafocených panoramat. Se společností Fujitsu dlouhodobě spolupracuje, a když se naskytla možnost vyfotit takto i pražskou scenérii, neváhal a okamžitě souhlasil. Při opravě Staroměstské radnice bylo lešení postaveno až k nejvyšší špičce věže. Na něm Jeffrey Martin zvednul fotoaparát ještě o dalších 5 metrů a spustil předpřipravený program v automatizovaném úchytu pro fotoaparát. Ten v přesných sekvencích posouval fotoaparát snímek po snímku, řádek po řádku. Fotoaparát Canon s 600mm teleobjektivem v rychlém sledu pořizoval obrovské množství dat a po třech dnech focení měl Jeffrey Martin na disku přes 8000 fotografií, přičemž každá fotografie měla 50 megapixelů.

panorama-nahled

Následně bylo zapotřebí projít všechny fotografie a začít je skládat do obří mozaiky. Práci komplikovaly hlavně jiné světelné podmínky v různých dnech focení. Některé fotografie se pak ve velké rychlosti špatně zaostřily a bylo zapotřebí je nahrazovat. S prací pomohla rychlá pracovní stanice Fujitsu CELSIUS 600mm se 128 GB RAM a extrémně rychlými disky.

 img-2571-x-nahled

Náhledy a celé dílo

Náhledy výsledného díla si mohli novináři prohlédnout na Fujitsu Day 2018, kde byly připravené 4 náhledy o velikosti 2,5 metru na výšku a 2 metry na šířku a v podobě pro virtuální realitu. Plnohodnotnou fotografii Fujitsu představilo až na Pražském Maker Fiare. Fotografie vystavená v Galerii Mánes je vytištěná na ploše 3 metry na výšku a 60 metrů na délku a je uchycena na speciální konstrukci, která bude tvořit kruh s průměrem 16 metrů kolem diváka. Fujitsu nechalo zpracovat také architektonickou studii, která naznačuje možné využití v budoucnosti – mohl by vzniknout nový pavilon v rámci parku Stromovka, kde by vytištěná fotografie mohla být vystavena.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud