Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google omezuje kapacitu úložiště u Fotek a Disku: jaké budeme mít další možnosti

Jiří Palyza 25.11.2020

Podle nedávného oznámení Google budou mít jeho služby Fotky, Disk a Gmail v příštím roce společný limit na kapacitu datového úložiště. To je pro mnoho uživatelů docela šok. Jaké vlastně máme alternativy.

Google má jedinečnou pozici v tom, že může nabízet mnoho svých služeb zcela zdarma. To uživatelé rádi přijímají. Jednou z těchto aplikací byly Google Fotky, protože až doposud bylo možné bezplatně uložit neomezený počet obrázků – i když v mírně komprimované formě. To ale brzy skončí.

Od 1. června 2021 bude pro ukládání obrázků platit jednotný kapacitní limit pro každý účet Google, 15 GB. Toto úložiště je společné pro Gmail, Fotky a Disk. Podle Google je důvodem tohoto kroku rostoucí poptávka po online úložištích. Ze strany konkurence ale zaznívají hlasy, že svou prodělečnou strategii nabídky volného úložiště pro fotky Google zneužíval pro upevnění své pozice na trhu. V té souvislosti se poukazuje i na monopolistické chování internetového giganta.

Přeci jen ale existuje jedna výjimka: uživatelé zařízení Google Pixel mohou stále ukládat své obrázky do aplikace bez jakéhokoliv omezení. Všichni ostatní se budou muset novým pravidlům přizpůsobit.

Nahrát vše dokud je čas

googlephotosalternatives-1

Fotky Google už od poloviny roku 2021 nebudou nabízet neomezené úložiště pro fotografie. | Zdroj: Fotky Google

Google oznámil zpřísnění podmínek s dostatečným předstihem a dal tak uživatelům čas se na změnu připravit. Uživatelé si samozřejmě mohou ponechat všechny obrázky, které byly nahrány před 1. červnem 2021. Není třeba se tedy bát hrozící ztráty dat. Ke svévolnému odmazání všeho, co by přesahovalo limit 15 GB, ze strany Google nedojde.

Uživatelé tak ještě chvíli získají možnost nahrát všechny obrázky, které chtějí, prostřednictvím Fotek Google, a tím si vytvořit co nejrozsáhlejší zálohu. Nejde však o trvalé řešení, protože po uvedeném termínu už nepůjde nad stanovený limit přidávat žádné nové soubory.

Pokud by vám to nevyhovovalo, můžete se rozhodnout pro placené navýšení limitu. Za vcelku férových 600 Kč/ročně získáte kapacitu úložiště ve výši 100 GB. S průměrnou velikostí souboru 4 MB na jednu fotu je to 25 000 obrázků. Pokud byste si ale ukládali větší množství videí, můžete se velmi rychle dostat i na tento limit.

Vyčištění a uvolnění úložiště Google

googlephotosalternatives-2

Na Google Disku se dají velké soubory velmi rychle identifikovat. | Zdroj: Disk Google

Žádná bezplatná alternativa ke Google Fotkám, která by nabídla neomezené anebo výrazně větší úložiště, neexistuje. Pokud jste tedy se službami Google spokojeni a vejdete se do limitu 15 GB, je dobré si paměťovou kapacitu v používaných službách Google uvolnit. Od poloviny roku 2021 bude k dispozici nástroj, který správu fotek a videí usnadní. Na Google Disku objevíte datové nenasyty velmi rychle po kliknutí na tlačítko "Úložiště" na levé straně okna. Také nezapomeňte vysypat koš, protože i jeho kapacita se bude do limitu 15 GB započítávat.

Ale i v Gmailu se dá ušetřit hodně místa. Zkuste do řádku "Hledat v poště" zadat například "larger:2M" a zobrazí se vám všechny maily, jejich datová kapacita příloh překročila hodnotu 2 MB. Ty pak lze po označení jednoduše odstranit.

Lokální záloha a NAS

aomeibackupper-1

Pomocí nástroje AOMEI Backupper si snadno vytvoříte zálohy svých fotek na PC. Proces jde i automatizovat. | Zdroj: Aomei

Naprostou kontrolu nad svým obsahem získáte, pokud si vytvoříte lokální zálohu na PC nebo ve své vlastní domácí síti. Tato varianta není zcela zdarma, ale externí disky nejsou nijak drahé a do budoucna se mohou hodit. Kromě toho nebudete závislí na velké společnosti a nedáváte nikomu k dispozici svůj obsah. Fotografie také můžete uložit v původní kvalitě namísto komprimované verze.

Dobrý externí disk s kapacitou 2TB se dá koupit za cenu okolo 2000 Kč a při průměrné velikosti jedné fotky 4 MB nabízí dostatek prostoru na půl milionu souborů. Potřebné programy pro zálohování se dají stáhnout zdarma. Například Aomei Backupper pomůže se zálohováním nejen fotek, ale také dalších potřebných souborů z PC na externí úložiště.

Google si za úložiště řekne své

Volný úložný prostor pro uživatele Google přeci jen něco stojí, takže jeho obchodní rozhodnutí je vcelku pochopitelné. Pro dlouhodobé uživatele služby Google Fotky jde o hořké sousto. Opět se ale ukazuje, jak mohou být nabídky od velkých internetových společností nestálé. Google službu rozjel v roce 2015 s příslibem uploadů bez limitu a odhaduje, že v současnosti jejím prostřednictvím uživatelé nahrávají 28 miliard fotek a videí každý týden.

Pokud dáváte přednost úplné kontrole nad svými daty, je dobré si zálohy vytvářet lokálně nebo ve vlastní síti. Je to sice trochu komplikovanější a může přinést počáteční náklady, ale z dlouhodobého hlediska to stejně vyjde levněji.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud