Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Google předvídá povodně – nově i v Česku a na Slovensku

Pavel Trousil 27.05.2023

Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující sledované říční body nově rozšiřuje o řadu dalších zemí včetně České republiky a Slovenska. Zájemci zde najdou informace o vývoji stavu vody za uplynulých několik dní a předpověď až na sedm dní dopředu v rámci Google Map.

Umělá inteligence Googlu zpracovává různé veřejně dostupné zdroje dat, jako jsou předpovědi počasí a satelitní snímky. Technologie kombinuje dva modely: hydrologický model, který předpovídá množství vody tekoucí v řece, a inundační model, který předpovídá, jaké oblasti budou zasaženy a jak hluboká bude voda.

floodhub-nahled

Povodňovou situaci v Česku sleduje Flood Hub na celkem 17 místech. Zdroj: screenshot mapy Google.

V roce 2018 Google zahájil předpovídání povodní v Indii a rozšířil je do Bangladéše, aby pomohl bojovat s katastrofálními škodami způsobenými každoročními povodněmi. Díky pokrokům v globálních předpovědních modelech postavených na AI a strojovém učení firma v roce 2022 rozšířila svou technologii do dalších 18 zemí a nyní přidává dalších 80 zemí.

Povodňovou situaci v Česku sleduje Flood Hub na celkem 17 místech, dva z nich už jsou za hranicemi České republiky. Informace z Flood Hubu jsou dostupné v rámci Google Map. Uživatelé se tak mohou předem na povodně připravit a přijmout potřebná opatření. Google ale varuje například i před riziky lesních požárů a zemětřesení.

Zdroj : Google blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud