Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google zahájí mazání neaktivních účtů už za několik dnů: pozor, abyste nepřišli o svá data

Jiří Palyza 13.11.2023
Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Na jaře letošního roku Google oznámil, že smaže některé účty. Pokud používáte služby Google také, je dobré zjistit, zda se vás to netýká. Mohli byste přijít o svá data.

Kapitoly článku

Cílem změny je zvýšit bezpečnost, protože nepoužívané účty jsou náchylnější k útokům. Google chce svou čistící akci spouštět pomalu a informovat s dostatečným předstihem. První mazání zahájí od 1. prosince 2023.

Americká internetová společnost aktualizovala své zásady pro neaktivní účty a stanovila jejich udržování na dva roky.

Pokud účet nebude po tuto dobu vykazovat žádnou aktivitu, tedy se do něj uživatel alespoň nepřihlásí, může být smazán včetně uloženého obsahu. Týká se to prostředí Google Workspace, YouTube a Fotek Google.

Před výmazem Google uživatele neaktivních účtů informuje

Logo Google Mail na displeji laptopu
První odstranění neaktivních účtů Google provede v prosinci.
Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Před vlastním krokem vymazání účtu Google odešle několik oznámení na e-mailovou adresu, kterou pro komunikaci uvedl jeho uživatel, a také na e-mailovou adresu pro jeho obnovení.

Nejjednodušším způsobem, jak se vymazání vyhnout a existenci účtu uchovat, je přihlásit se k vytvořenému účtu alespoň jednou v průběhu dvou let. Pokud uživatelé mají v rámci svého účtu aktivováno některé z předplatných služeb, je to také považováno za aktivitu účtu a výmaz se ho tedy netýká.

Mohlo by vás zajímat

Změna se netýká účtů, patřícím organizacím. Patří k nim například školy nebo podniky.

Pokud máte své fotky uložené na platformě Fotky Google, tak i sem je dobré se jednou v průběhu dvou let přihlásit. Pak budete mít jistotu, že vaše fotky a další obsah nebude smazán.

Google také zjistil, že u neaktivních účtů je nejméně desetkrát nižší pravděpodobnost aktivace dvoufázového ověření než u aktivních účtů. To je činí zranitelnější vůči různým formám zneužití, jakými jsou například krádeže identity a šíření nežádoucího nebo škodlivého obsahu.

Zdroj: Mashable, Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud