Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

HBO zavádí nepříjemné změny: některé české filmy a seriály už si nepustíte

Jakub Fišer 11.07.2022

Krize už dopadla i na oblíbené streamovací služby. Alespoň to tak vypadá, podle kroků, které HBO podniká na evropském trhu. Znatelně byl osekán rozpočet, některé projekty budou prodané dál, jiné – očekávané – již ani nevzniknou. A český divák patří k těm, kterých se to týká.

Americká televizní stanice HBO disponuje i vlastní streamovací službou HBO Max, kterou v březnu slavnostně spustila v České republice. Nyní se blíží další novinka, která má ale pro řadu evropských diváků hořkou pachuť. HBO oznámilo fúzi s další americkou televizní stanicí a její streamovací službou – Discovery+, která nabízí pořady stanic Animal Planet, Eurosport nebo BBC Natural History. Zatímco v lednu se hovořilo o tom, že tuto službu přivede na český trh Vodafone v rámci jednoho z tarifů své digitální televize, nakonec tak činí HBO.

České seriály končí na HBO

Oblíbená streamovací služba HBO Max však kvůli tomu musí projít více méně výraznou restrukturalizací. “Více méně” proto, že pro zámořské diváky o žádnou výraznou změnu nepůjde. Pro Evropany však ano. Z HBO Max takřka přes noc mizí originální pořady z produkcí v severských zemích, Holandska, Turecka a střední Evropy, včetně České republiky.

V praxi to vypadá tak, že již v těchto dnech si nepřehrajete oceněný seriál Bez vědomí nebo cestopisný dokument Lukáše Hejlíka a jeho dcery Kláry Spolu a hladoví. Zároveň ale zůstávají starší projekty jako Pustina, Mamon či Terapie v hlavní roli s Karlem Rodenem. Osud těchto sérií je však podobně nejistý. U českých a evropských seriálů, které nejsou z produkce HBO, zatím žádné změny nenastaly.

Podle informací z evropských centrál HBO, které přinesl server Deadline, se projekty, které ze služby zmizely, bude HBO pokoušet nabídnout dalším společnostem na trhu (v Česku to může být Voyo, nové Disney+ či upozaděný Netflix). Co hůř, HBO musí rušit i původně již natočené a dosud neodvysílané pořady lokálních produkcí, jako třeba slovenský seriál Víťaz od Jana Hřebejka. I těchto rozpracovaných projektů se bude HBO zbavovat.

Rozhodnutí však přichází v možná nejméně vhodnou dobu. Zaprvé těžko si myslet, že evropští fanoušci ocení spíše edukativní obsah z Discovery+, nežli kvalitní seriály a filmy z Česka. Zadruhé HBO dlouhodobě hledá kvalitní evropské seriálové a filmové projekty. Ještě větší hlad má po těchto příbězích Netflix, který zabodoval kupříkladu s německým Dark nebo španělským La Casa de Papel (Papírový dům). Dlouhodobý standard ale stále hledá.

Zdroj: Variety, Deadline, HBO Max Česko a Slovensko / Twitter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud