Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hybridní model ukazuje skutečné možnosti cloudu

redakce 28.09.2023
AD
Zdroj: IBA CZ

Je pro firmu lepší mít aplikace a data ve veřejném cloudu, nebo ve vlastním datovém centru? S hybridním cloudem už toto dilema podniky řešit nemusí.

Zatímco některé podniky mají ideální předpoklady pro využití služeb veřejného cloudu, řadě jiných vyhovuje hybridní model, který kombinuje prvky veřejného cloudu se zabezpečením, přizpůsobitelností, nízkou latencí a možnostmi řízení, jaké nabízí jen privátní cloud.

Řada zavedených poskytovatelů cloudových služeb, jako jsou Amazon, Microsoft nebo Google, proto nabízí i hybridní cloudová řešení, aby jejich zákazníci mohli těžit z výhod veřejných cloudových služeb, ale současně měli možnost ukládat citlivá nebo kriticky důležitá data ve svém vlastním datovém centru.

Spolupráce mezi cloudy

AD Server
Zdroj: IBA CZ

Aby bylo možné volně přesouvat aplikace a data mezi různými prostředími, vznikl koncept otevřené hybridní cloudové architektury. Ta dává firmám možnost vyhodnotit více různých možností provozu svých aplikací a pak si svobodně a flexibilně zvolit správnou kombinaci veřejných a privátních cloudových služeb podle svých specifických potřeb a preferencí.

Jedním z řešení založených na otevřené hybridní cloudové architektuře je také ICDC Cloud Platform 2020 od IBA Group. Jedná se o předkonfigurované softwarové a hardwarové zařízení, poskytované na základě předplatného, určené pro umístění v podnikovém datovém centru, které poskytuje rychlý a bezpečný přístup k aplikacím a datům.

Předinstalovaný software umožňuje okamžité spouštění instancí aplikací ve veřejném nebo soukromém cloudu

AD Služby cloudových řešení
Zdroj: IBA CZ

„Otevřené hybridní platformy dávají společnostem možnost vyhodnotit více výpočetních modelů. Pak mohou svobodně a flexibilně integrovat správnou kombinaci veřejných a soukromých cloudových služeb podle svých specifických potřeb a preferencí.“ vysvětluje Pavel Shkilionak, Director, IBA Group Delivery Centers Development & Cloud Services.

Další výhody hybridního cloudu

AD Nabídka softwarových řešení
Zdroj: IBA CZ

Kromě flexibility při rozhodování o umístění aplikací a dat má hybridní cloud také řadu dalších výhod. Například je možné určit, kde se budou fyzicky nacházet uložená data, což je zvlášť důležité v regulovaných oborech.

Také lze dosáhnout významných úspor provozních výdajů, když se některé služby a infrastruktury přesunou z veřejného cloudu do vlastního datového centra – podle toho, kde je provoz nejvíce efektivní. Pokud je navíc architektura hybridního cloudu postavena na otevřených standardech, nehrozí ani tzv. „vendor lock-in“, tedy problematický přechod mezi různými dodavateli.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud