Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ikona 3310 bude dražší, než se čekalo

redakce 26.04.2017

Výstava Mobile World Congress (MWC) 2017, která se odehrála v březnu v Barceloně, byla impulsem pro hráče mobilního trhu, aby zde předvedli své novinky. Jednou z nich byla znovu objevená Nokia 3310.

Tento telefon se dokonce stal jedním z hitů letošního kongresu. Nový vlastník značky Nokia se vrátil k výrobě klasických telefonů. A začal s jednoduchým nápadem. Jak víte, chytré telefony vydrží pracovat po dobu několika desítek hodin, ideálně den dva. Záleží na mnoha faktorech, které ždímají z vestavěných akumulátorů energii. Jde o to, jak se využívají bezdrátové sítě typu Wi-Fi, Bluetooth, a jak silný je signál základnových vysílačů kolem smartphonu. Dále pak záleží na tom, jak často je telefon využíván a jaké aplikace jsou v něm spuštěny. Telefon totiž už dávno není jen kalkulačka a některé aplikace (především hry) ždímají energii z baterií prostřednictvím pořádně nažhavených vícejádrových procesorů. Telefon se tak stal docela výkonným počítačem ve vaší kapse.

Vlastník značky Nokia, společnost HMD Global, vytasila dávno odložený koncept mobilního telefonu, nechytrého, s jednou hrou, tedy známým hadem, s polyfonním vyzváněním, jehož předností je to nejdůležitější: vydrží bez dobíjení i v ostrém provozu minimálně pět, ideálně sedm i více dní. Takže žádné dobíjení z powerbank na ulici nebo každonoční připojování smartphonu k nabíječce. Kdepak, znovu oživená Nokia 3310 si kromě klasických tvarů a sympatické barevné škály nese punc možnosti dobíjení třeba jen jednou v týdnu. Telefon totiž vydrží až 22 hodin hovorů, což je desetkrát víc než u původního modelu, a v pohotovostním stavu vydrží klidně i měsíc. Věc v dnešní době naprosto nevídaná!

Objednávky na tento telefon se jen hrnou a je otázkou, zda tento telefon bude dostupný vždy a všude tam, kde jej budou chtiví zákazníci požadovat. Na trhu se má totiž objevit už pozítří, 28. května 2017. Ona totiž cílová skupina se zdá být dost velkou: ti, kdo chtějí telefon jen na telefonování bez toho, aby museli být ve střehu, telefon pro seniory – ale nejen pro ně. Nabízí se třeba řešení jako druhý telefon, třeba pro domácí účely, když třeba máte služební telefon. Telefon je zatím ve verzi pouze pro evropský trh – a jak zájem naznačuje, není kam spěchat.

Cena tohoto telefonu bude kolem 1600 korun, což nedává velkou naději pro velké zisky výrobce, ale předobjednávky v britském prodejním řetězci zaměřeném na mobilní telefony (Carphone Warehouse) totálně rozbily všechno, co bylo kdy na kongresu MWC představováno. Předobjednáno je totiž víc než desetkrát více těchto telefonů, než tomu bylo u jakéhokoli zde dříve uvedené novinky. Takže penízky se budou vracet díky předpokládaným prodejům rychle zpět. Takže ostatní kontinenty si budou muset počkat na variace určené pro ně.

A právě cena je to zajímavé, o čem se hodně mloví. Nový majitel značky Nokia se totiž nakonec, pár dnů před spuštěním prodeje nového modelu 3310 odhodlal k logickému kroku. Telefon totiž zdražil o deset eur. Původně měl být tento telefon dostupný za 49 eur, ale nyní je jeho cena stanovena na 59 eur. Tedy při dnešních kurzech měn jeho cena vzroste z 1286 korun na 1548 korun.

Zní to logicky, a správně kapitalisticky. Když je o něco velký zájem, trh začne dostupnost zboží regulovat zvýšením jeho ceny. Doufejme, že toto zvýšení je jediné a poslední.

Oficiálních prodejů tohoto mobilu se u nás zatím nedočkáme, ale v některých internetových obchodech je na wish listu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud