Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

iPhone 12 je zde: jak silné jsou nové smartphony od Apple

Jiří Palyza 14.10.2020

Apple představil nové iPhony. Dvanáctou generaci smartphonů tvoří celkem čtyři modely. Díky novým procesorům slibují vyšší výkon a zároveň nižší spotřebu energie. Designem se výrobce vrátil k dřívějšímu provedení.

iPhone 12: ceny a dostupnost

V průběhu hlavního projevu Apple představil nové modely iPhone. Nová generace oblíbeného smartphonu je dostupná ve čtyřech modelech:

iPhone 12 Mini od 21.990 Kč
iPhone 12 od 24.990 Kč
iPhone 12 Pro od 29.990 Kč
iPhone 12 Pro Max od 33.990 Kč

Předobjednávky na iPhone 12 a iPhone 12 Pro by měly být spuštěny od 16. října a dostupnost zařízení od 23. října.

iPhone 12 Mini a iPhone 12 Pro Max by měly jít předem objednat od 6. listopadu s dostupností od 13. listopadu. Jde o předběžné informace, konkrétní data i ceny se mohou u jednotlivých prodejců lišit.

iPhone 12: Apple nabízí hned čtyři modely

iphone121

Nové iPhony budou k dispozici v různých barvách. | Zdroj: Apple

Modely

Apple připravil čtyři různé modely iPhonu 12. Liší se od sebe hlavně velikostí, displejem a fotoaparáty. Apple pokračuje v rozdílu mezi standardním modelem a verzí Pro, která obsahuje další technologické inovace.

Modely se také liší velikostní dostupného úložného prostoru: iPhone 12 Mini a iPhone 12 začínají na 64 GB a lze je zakoupit s max. 256 GB paměti.

U iPhone 12 Pro a 12 Pro Max Apple začíná na 128 GB úložného prostoru a oba špičkové modely jsou vybaveny maximálně 512 GB.

iPhone 12: design, displej a výbava

iphone122

Všechny důležité novinky na první pohled. | Zdroj: Apple

Design

Pokud jde o design, Apple se vrátil k vzhledu dřívějších modelů, hlavně 5s. Místo zaoblení jsou hrany výrazně ostřejší. Vsadil také na nové barvy. iPhone 12 a 12 Mini jsou k dispozici v modré, červené, žluté, zelené a černé barvě.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max jsou k dispozici v černé, zlaté, stříbrné a tmavě modré barvě.

Výbava

Všechny čtyři modely iPhone 12 podporují novou technologii 5G - za perfektních podmínek dosahuje rychlosti stahování až 3,5 gigabitů za sekundu.

V dodávce smartphonu už nebude napájecí adaptér pro nové iPhony. Tímto krokem Apple sleduje svůj cíl snížit do roku 2030 uhlíkovou stopu, vyhnout se růstu elektroodpadu a chránit životní prostředí.

V těle zařízení jsou poprvé umístěny magnety. Apple si to už vyzkoušel u iPadu Pro, zde pro připojení klávesnice. Použití ve smartphonech je ale nové. Jedním z účelů magnetů je například ideální položení iPhone při bezdrátovém nabíjení.

Podle informací Apple by díky použité nanotechnologii mělo být sklo displeje iPhonu 12 výrazně odolnější, než dříve. Pravděpodobnost přežití pádu bez poškození skla je údajně čtyřikrát vyšší.

Displej – velikosti

Ve standardní verzi je kromě iPhone 12 s 6,1" displejem nyní také k dispozici model Mini s 5,4" obrazovkou.

Stejně jako dříve je i iPhone Pro k dispozici ve dvou velikostech, ale obrazovky o něco málo narostly. Z velikosti 5,8" na 6,1" u menšího modelu, a z 6,5" na 6,7" u Pro Max.

iPhone 12: co dokáže fotoaparát

iphone124

Sestava dvou objektivů u modelů iPhone 12 a Mini. | Zdroj: Apple

iPhone 12 a menší iPhone 12 Mini jsou vybaveny fotoaparátem se dvěma objektivy. Jak širokoúhlý, tak i ultra širokoúhlý jsou vybaveny 12Mpx senzory. O něco dražší modely Pro jsou poprvé vybaveny třemi objektivy.

Sestava fotoaparátu u iPhonu 12 Pro Max byla také rozšířena o nový senzor, který připomíná technologii LiDaR, představenou v iPadu Pro 2020.

Modely iPhone 12 Pro mají senzor 3D-Time-of-Flight, který využívá laserové měření vzdálenosti objektů pro prostorové zpracování. To zlepšuje fotografie a funkce rozšířené reality.

Modely Pro mohou díky technologii HDR snímat a upravovat vysoce kontrastní videa. Pro fotografy Apple vyvinul vlastní RAW formát, který kombinuje širokou škálu informací o expozici a světelných parametrech se softwarovým zpracováním obrazu. To mohou ocenit především profesionálové.

iPhone 12: osazen novým čipovým systémem

Všechna zařízení jsou osazena čipem A14 Bionic. Čipy používané v 5G modelech řady iPhone 12 by měly stanovit nové standardy v oblastech výkonu a spotřeby energie. 5nm čipové sady pro procesor Apple A14 vyrábí TSMC z Tchaj-wanu. Ze stejné továrny pocházejí i čipy pro procesory Qualcomm-Snapdragon, které jsou osazeny v mnoha modelech smartphonů s Androidem.

Nové čipy pro iPhone jsou o 15 % rychlejší, než A13 v iPhone 11 nebo Snapdragon 865+. O modelu A14 se také říká, že dosahuje až 30% úspory energie. Navzdory akumulátorům s nižší kapacitou tak může nový smartphone vydržet déle, než předchozí modely.

iPhony 12 jdou z výroby s iOS 14

iphone125

iOS 14 nabízí mnoho nových funkcí včetně nového vzhledu. | Zdroj: Apple Store

Nová generace iPhone je standardně vybavena nejnovější verzí operačního systému iOS 14. Kromě některých vylepšení fitness funkcí pro iPhone přináší iOS 14 také novou domovskou obrazovku, která ironicky zkopírovala některé funkce z Androidu. Jde hlavně o podporu widgetů a přehled aplikací.

mohlo by vás také zajímat: samsung až na druhém místě – nejoblíbenější mobily prvního pololetí 2020


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud