Přejít k hlavnímu obsahu

Iris 1.9

Martin Kučera 15.09.2019

Aplikace Iris umí, s ohledem na ochranu očí, řídit parametry zobrazení displeje počítače – ať už jde o intenzitu podsvícení, jasu či celkového barevného ladění. ("Plná verze - Chip 10/2019.")

Sedíte denně dlouhé hodiny před počítačem a bolí vás z toho oči? Šikovný program upraví zobrazení displeje tak, aby vašim očím ulevil.

Program Iris zcela převezme kontrolu nad zobrazením displeje vašeho počítače a nabídne vám řízení jasu a teploty barev v plně automatickém režimu (nejen podle denní doby, ale i s využitím webkamery snímající intenzitu okolního podsvícení), nebo s rozsáhlými možnostmi manuálního nastavení. O vaše oči ale Iris pečuje i dalšími způsoby – především pravidelnými přestávkami ve zvoleném intervalu, kdy se displej na několik minut ztlumí a upozorní vás na to, že byste si měli dát při práci pauzu. Zobrazení displeje se neztlumí např. pokud se přehrává video. Zajímavé jsou i funkce, které mají uživatele ochránit před rozptylováním při práci. Iris totiž umí blokovat například internetové komunikátory a libovolné další aplikace, stejně jako vybrané webové stránky, v čele s Facebookem. Projít si všechna nastavení a možnosti aplikace vám zabere opravdu hodně času. Program od prvního spuštění začne optimalizovat zobrazení na monitoru. V systémové liště vedle hodin se usadí ikona, pomocí které lze program velice rychle ovládat.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Jednoroční licence plné verze programu v ceně 550 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí včetně updatu, bez nároku na technickou podporu. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Aplikace Iris vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale to platí jen do okamžiku, než ji volbou »Use Advanced Settings« přepnete do pokročilého rozhraní. Pak budete mít k dispozici desítky předvoleb nastavení zobrazování displeje počítače ve více než dvacítce oken. Hlavní funkce programu Iris se točí kolem nastavení jasu displeje a teploty barev, aby byl váš zrak při celodenní práci pokud možno co nejméně namáhán. Kromě různých předvoleb a profilů nastavení je k dispozici i úplné manuální ovládání, kdy si lze nakonfigurovat teplotu barev a jas hodnu po hodině. Iris umí se zobrazením na displeji provádět opravdové divy, včetně například i převodu do zobrazení ve stupních šedé nebo invertování barev. Dále lze v prostředí programu Iris ovládat třeba i zoom, vyhlazování fontů nebo kalibraci barev dle ICC profilů.

Program Iris má i verzi pro počítače Apple s macOS, pro Linux, pro Chromebooky a pro smartphony a tablety s Androidem a iOS. Mobilní varianta Iris umožňuje řídit teplotu barev displeje smartphonu či tabletu, barevné ladění i intenzitu jeho podsvícení. Vlastní nastavení si můžete uložit v podobě profilů pro opakované použití, popřípadě si můžete aktivovat připravený profil nastavení pro pohodlné čtení v noci. Nastavení displeje se může řídit intenzitou okolního osvětlení nebo denní dobou.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud