Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak funguje největší obchodní dům na světě?

Pavel Trousil 16.03.2016

Novináři měli možnost podívat se do nového distribučního centra Amazonu v Dobrovízi u Prahy. Z ohromného skladu se dodává zboží do okolních zemí.

V loňském roce v září otevřela společnost Amazon nové distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Nyní už je v plném provozu a objednané zboží se odtud posílá zákazníkům internetového obchodu Amazon především z Německa a Rakouska.

Distribuční centrum sídlí ve zcela nové hale, která má 95 000 metrů čtverečních. Jde o největší samostatně stojící průmyslovou budovu, která byla od roku 1989 v ČR postavena. Nalézá se v ní 5,7 km pásových dopravníků, 28,5 km napájecích a kontrolních kabelů a 324 km polic.

p3160096

Celá budova je klimatizovaná a osvětlená pomocí LED světel. Kvůli úspoře energie jsou v budově rozmístěna pohybová čidla, takže světla svítí jen tam, kde se někdo pohybuje. Stejně tak dopravníky se vypínají a zapínají jen podle potřeby. Speciální těsnění kolem dveří zabraňuje únikům tepla – když přijede kamion, ihned se „utemuje“ prostor kolem.

p3160214

Po příjezdu kamionu se zboží vybalí a obaly se recyklují. Zboží se pak rozváží do polic a to zdánlivě chaoticky – podle toho, kde je zrovna místo. Ručním „skenerem“ jen zaznamená číselný kód zboží a kód místa v polici, aby se zboží dostalo do „systému“. Žádný výrobek tedy nemá své předem dané místo, takže se v polici vedle sebe vyskytnou produkty zcela jiné kategorie. Podobnost je naopak nevítaná – zaměstnanec, který zboží vyzvedává, by se pak mohl snadněji splést, kdyby vedle sebe byly podobná sluchátka, nebo jiný díl stejné knížky.

Další zaměstnanci („pickeři“) mají zase naopak za úkol zboží z polic vyzvedávat – podle objednávky nakupujícího. Vloží je do přepravek („tote“) a pošlou dál. Následně se celá objednávka kompletuje a zabalí. Buď do běžné krabice, nebo do dárkové krabice. Amazon může vtisknout i přání a podobně. Jednotlivé balíky se pak podle místa určení vloží do velké bedny, která čeká na příjezd kamionu. Objednávka by uživatelům z Německa nebo Rakouska měla dorazit do druhého dne.

p3160165

Pracovníci distribučního skladu mají k dispozici jídelnu a prostory pro odpočinek. Pracují většinou 10 hodin a to čtyři dny v týdny. Pracuje se na směny. Nástupní plat je 110 Kč na hodinu a Amazon nevyžaduje předešlou praxi. Podívejte se na naši fotografickou galerii.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud