Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ještě horší zpráva od finančáku, než obvykle

Pavel Trousil 29.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pokud dostanete zprávu od finančního úřadu, patrně zpozorníte. V případě této SMS zprávy byste ale měli zpozornět ještě víc. Jde totiž o falešnou zprávu, před kterou varuje Policie ČR a pomocí které se z vás kyberzločinci snaží pod příslibem vrácení přeplatku vylákat peníze.

Kyberzločinci se snaží využít období, kdy je potřeba zaplatit daně a rozesílají falešné SMS zprávy a následně i obětem volají. Varuje před nimi Policie ČR: „SMS a telefonáty s informací o přeplatku na daních jsou pouze počáteční legendou, která vás má nalákat na fiktivní portál občana, či jinou platformu. Ministerstvo financí však nikdy SMS zprávy s odkazem nezasílá.“

Falešná SMS
Podvodná SMS zpráva láká na vrácení přeplatku na daních.
Zdroj: screenshot zprávy, Policie ČR

Aktuálně se u nás šíří nová a extrémně sofistikovaná vlna podvodů, při které se v telefonickém hovoru pachatelé vydávají za Ministerstvo financí a Finanční správu a používají hlasový automat, který vás informuje o přeplatku na dani. Jakmile se vám pachatel, díky vámi uvedeným informacím, dostane do vašeho bankovnictví, tak okamžitě volá. Vydává se za vašeho bankéře. Zná o vás všechny potřebné informace a legenda s napadením účtu je tak velice důvěryhodná.

Zdroj: X, Policie ČR

Dál už je postup podobný jako v mnoha dalších případech a podvodníci se vás snaží zmanipulovat a donutit vás převést peníze na „bezpečný účet“. Pamatujte na to, že pachatelé dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo a to i číslo v SMS zprávě. Policie radí zavěsit a vše raději ověřit přímo v bance. 

Zdroj: Policie ČR

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud