Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Již od června: úřad konečně vyrazil do boje s podvodnými telefonáty

Jakub Fišer 18.06.2024
Zdroj: nensuria / Freepik

O otravných podvodných telefonátech jsme na Chipu informovali opakovaně. Konkrétně od 1. června však vstupuje v platnost nové opatření, které má eliminovat podvodné telefonáty. První opatření se týká zobrazování skutečného telefonního čísla. Později však dojde k nasazení přímých ochranných opatření, které budou mít v režii přímo operátoři.

Kapitoly článku

ČTÚ proti spoofingu

O opatření, které konečně vstupuje v platnost, jsme informovali naposledy s koncem dubna. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tehdy informoval o novele, díky které chce zajistit, aby každý spotřebitel věděl, kdo mu zrovna volá.

„Druhá podmínka souvisí s vkládáním informace o volajícím účastníkovi do signalizační zprávy a cílí primárně na volání, která jsou originována v České republice. Doplnění zakotvuje pravidla pro to, jakou informaci (telefonní číslo) může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka,“ zmiňoval v dubnu ČTÚ.

Tímto opatřením lze účinně bojovat proti spoofingu, tedy metodě, při které si majitel telefonního čísla své skutečné číslo skryje a nastrčí místo něj jiné. Spoofing čísla sám o sobě není nebezpečný, využívá jej třeba policie, může být však zneužit podvodníky. Proto ČTÚ chce, aby operátoři vždy museli uvádět skutečné telefonní číslo, ze kterého hovor přichází.

Mohlo by vás zajímat

První opatření již od června

Povinnost platí již od 1. června. Pokud vám tedy volají podvodníci, mnohem častěji teď uvidíte skutečné číslo (se skutečnou předvolbou), než odcizené české telefonní číslo. Výhodou opatření ČTÚ je také to, že na toto skutečně telefonní číslo se můžete zpětně dovolat.

V rámci nových podmínek ve všeobecném oprávnění č. VO-S/2/07.2005-10 má brzy dojít ještě k jedné novince. Ta má za cíl zamezit spojení rizikových volání s podvodným označením do ČR, a to prostřednictvím analýzy příchozího provozu a blokace podezřelých volání, které mají sice české označení, ale přicházejí ze zahraničí. Blokaci bude provádět přímo operátor a vám se tak příchozí hovor na telefonu ani neobjeví.

Zdroj: ČTÚ


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme